Како лош сон

8/20/2008

Во Република Македонија се создава плодна почва за „преродба“ на фашизмот и тоталитаризмот. Груевски го користи национализмот како средство за здобивање на неограничена власт. На зборови – антикомунизам, на дело – антипарламентаризам. По освојувањето на државните институции, партијата настојува да воспостави контрола врз медиумите и граѓанското општество. Расте моќта на тајната полиција. Се поттикнува милитаристички менталитет. Се зголемува ксенофобијата, расизмот и дискриминацијата кон повеќето маргинализирани групи. Се развива култ кон чисто етничко потекло. Државата почна да ги перципира жените како машини за раѓање. Царуваат теории на конспирација. За се ни се виновни Грците и нивните лаги.

Државната пропаганда станува се повеќе инструмент за контрола на масите. Расте омразата и нетрпеливоста кон индивидуалноста и поинаквото мислење. Луѓето почнуваат да се плашат јавно да зборуваат.


7 коментари:

Анонимен рече...

Ti navistina si bil idiot,pickati materina..........odi be izbrici se kretenu eden kretenosan.......dobar si za da siris propaganda ama ne si interesen premnogu si "siromasen" jasno?

Александар рече...

хаха... хахахаха

еве погоре еден коментатор од таквите како во постот.
Неверојатно!

поздрав

Анонимен рече...

Апсолутно си во право. Blog.com.mk е контролиран и секој пост таму претставува опасност.
Народот е поделен, секој си ги гледа своите маки и бега од дискусии околу власта плашејки се од реперкусии.

Анонимен рече...

uh ona "jasno" me preplashi..uuuuu plashi se od_mene....Bu!

Анонимен рече...

avtor na tekstot - kreten pardon zarko jordanovski. idi si od makedonija ako ne ti chini.

Хесапов рече...

Нищо ново под слънцето - когато нещата не вървят, лошите политици измислят враг, та да замотат народа по-лесно.

нена рече...

офтопик: софре?

:)
поздрав пријателе!

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week