Оплодување на бисерите

5/07/2009

Владината каса е празна, а општинската сметка на „Центар“ е полна.
Еве што вели Владимир Тодоровиќ, градоначалник на Центар:
„Парите дадени во нешто друго, отколку како вие што прашувате да лежат на нашата сметка, нема многу да придонесат, односно парите точно дека може да се оплодуваат, но не верувам дека оваа бројка значително за потребите на целата држава ќе придонесе таков плус, за да можат тие сега во моментов да се користат за друго нешто“ (малку ја коригирав изјавата на А1, откако ја преслушав неколку пати).
Баш ме интересира дали и новиот Бисерко ќе добие пастирска казна ко Џоле „Космодиск“ – забрането појавување на телевизија „до даљнег“.
Или пак ова е дел од тактиката на Грујо за одвлекување на вниманието на јавноста од тековните проблеми, тактика која позитивно влијае на неговиот рејтинг.
Навистина, како да не расне рејтингот на Грујо кога ќе се спореди со вакви Бисерковци?
Уште едно прашање: Зошто „комуњарите“ од времето на тоталитаризмот не изградиле среде плоштад споменик висок 22 метри на Тито, Маркс, Енгелс, Ленин...?

2 коментари:

Saso рече...

Zatoa sho doticnite ne javaa slavni konji? ;)

Анонимен рече...

А вистинската ВМРО во 1903 имала коњаница? Гоце и Даме јавале коњи во бој или се бореле како секоја модерна герилска формација - пешки?

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week