Јанко лажи бурек

2/25/2010

Јанко во „Вечер“ тврди дека „Распеани Скопјани“ на крајот на најновата изведба „Мерцедес бенз“ му порачале на Бога „Еби се“.

Ги прочистив ушите, ја слушнав песната и последната порака е - „Amen to that“.
Што е финтата: Јанко не разбира англиски, не слушнал никогаш госпел, му се слушаат гласови, или намерно сведочи лажно?
Еве му неколку цитати, нека медитира, можеби ќе сфати дека ако е вистински христијанин треба да се покае и да побара прошка:
„Не судете, за да не бидете судени. Оти, со каков суд судите, со таков ќе бидете судени“ (Мат. 7, 1).
„Лажниот сведок нема да остане неказнет“ (Изрек. 19, 5).
Сатаната е лажго и татко на лагата (Јован 8, 44).
Отфрлете ја лагата, кажувајте вистина... Не кажувајте лаги еден на друг (Ефес. 4, 24; Кол. 3, 9).
Во идниот град Ерусалим нема да влезе оној кој лаже (Откр. 21, 27). (за повеќе види тука)

5 коментари:

Анонимен рече...

Na choekot mu treba itna psihijatriska pomosh, oti mnogu chudni glasovi mu se slushaat :)

Анонимен рече...

Kaj si bre sorosoidce zalno i bedno,ziv si be kopuk,gledam ne si zaboravil da jades gomna ...... more mame vi ebam vase kopilinja ni edni,za vas gomnojadci samo metak u celo .... kako ti se dopagja "novoto" Skopje ...... ili vsusnost koj ve ebe bre decki .... he,he,he ...

Џокица рече...

Во нашиот „совршен“ здравствен систем каде што во клиниките и болниците, премиерите, министрите и сличните на нив кои се одговорни за здравството, стапнуваат во нив само тогаш кога сечат лента на некоја „лав ми ТЕНДЕР“ лента, а за себе и своето семејство користат услуги исклучиво му препорачувам на Јанко да оди и да се лечи... малку слухот а и малку на психијатар...

Вториот коментар, од мојот постојан „следбеник“, го објавувам затоа што ја илустрира опасноста од заканите со кои секојдневно се соочуваат оние што сакаат слободно да го изразат своето критичко мислење.

Ване рече...

„Вториот“ коментатор, и таквите како него, јас ги нарекувам „дежурни“ (кои и мене ми се случувале).
Нашата најпатриотска партија си има задолжени војничиња на кои обврската им е да оставаат дерогативни коментари на интернет-постовите на сите оне кои не се „на линијата“ и се „предавници“ (со меко „р“).
Проблемот на ваквите коментарџии е што менталниот капацитет им е на ниво на млад мајмун, па изгледаат смешно. Всушност, човек добива желба да им побара стручна помош, кутрите.

Од друга страна, не ли сме на почетокот на нова социјална мрежа, слична на Твитер? Ти објавуваш, а тие те „следат“!

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week