Нудистички плажи?

8/17/2006

Иднината е во сексуалниот туризам! - убеден е главниот јунак во романот „Платформа“ на Мишел Уелбек.
„Будуќност је у натуризму!“ - беше цврсто уверена и Мира Бањац, како Милада во „
Лепота порока“ (еден од незаборавните ликови од генијалниот филм на Живко Николиќ).
Дури и кич-митологот
Венко саркастично се залагаше за „општонародниот нудизам“ како „конспиративна политичка програма за излез на Македонија од кризата“.
Нејсе, да не го тупам (сигурно и Дилавер Бојку слично размислува), туку нешто сакав да прашам - има или нема во Македонија нудистички плажи?
Вест, во написот
Нудизам и во Македонија (од пред две години) навестува дека има: „Меѓу домашните туристи познати се локациите кај Охрид и Струга кои важат за сврталиште на љубителите на нудистичкиот туризам.“
Сепак, такво навестување нема да најдете на националниот туристички
портал. Таму се нудат цркви и џамии, селски и „еко“ туризам - каков бе „еко“ туризам у ова ѓубриште на секој чекор?!
Мал совет до идниот раководител на секторот за туризам (Фуфо, или кој и да е): Наместо гробишта и археолошки ископини, под итно да ставите фотографии од некоја дива нудистичка плажа! И дај смислете некои специјални тури за сексуален туризам (воведете мораториум на забраната за проституција за време на туристичката сезона), ако навистина сакате од Македонија да стане туристичка земја!

6 коментари:

Штрајкот мораше да биде прекинат поради ненадејна блогохоличарска апстиненцијална криза. :)

dnevenrazgovor рече...

еј, а случајно викам ај да видам дали си се вратил. :) што ти е телепатија.. :)

нена рече...

ех, а ти го препорачав јас благовремено во еден пост на времето...
(за платформа ова...)

официјални нудистички плажи се разбира, нема- сепак, за вистинските сладокусци, кои во тоа не гледаат крик против општествениот пуританизам, туку просто сакаат да уживаат во сонцето со сите пори на телото, се наоѓаат пар скриени парченца на потегот горица према славија.

впрочем, мислам го знаеш охрид и подобро од мене, не?

Фала за препораката.
Уште Марко, на времето, ми го препорачуваше „Проширување на подрачјето на борбата“, ама никако да ми го позајми да го прочитам :)
А и Охрид не го знам доволно добро...
Само некои „елементарни честички“.

нена рече...

а да го прашаш марко каде би ја нашла горенаведената книга, како би ја купила, место позајмувала? :)

не ми познато дека е преведена, па дури и на српски...

Мене ми тврдеше дека се преведени на српски ил хрватски, и дека ги има.
Треба само Марко да се најде, што и не е толку лесна работа :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week