Животните и сексот

1/20/2008

Последната колумна во „Форум“ - Животните и сексот.

4 коментари:

Жак Кусто рече...

Жаре го претера братче.
Изналупа еден куп податоци што дури и да сака човек да ти реплицира тешко ќе се снајде.
Сепак текстот ти е забавен и интересен, но пред се за луѓе кои имаат малку познавање од зоологијата, репродукцијата и ендокринологијата. Луѓе кои добро баратаат со овие и блиски на нив природни дисциплини текстот најмногу што може да го отценат е со 2+.
Ајде да пробам барем два примера да одвојам, иако мислам дека во голема мера текстот ти е препишан од некоја рубриика како на времето ВЕРУВАЛИ ИЛИ НЕ од политикин забавник.
Цитат - “тогаш сексуалната незаситеност, мастурбирањето, промискуитетот, односите меѓу животни од ист пол, и меѓу животни од различни видови, би биле природна реткост.”
И се реткост Жаре, дури и невозможни во одредени ситуации.
Она со овенот за 50 ејакулации дневно и она за бикот со 77 ејакулации од 6 часовно парење го наведуваш небаре тоа го прават сите. Прво Жаре никој не чува веќе бик ако тој не се користи за расплод , а кога се користи за расплод тој и за тоа се користи. Значи стои и пред него се става мажјак кој е народно кажано намачкан со препарати за да го предизвика феромонски самиот бик( а некои тоа ќе го спореди со хомосексуалност). Тој заскокнува по што веднаш му се става вештачка вагина, која е така направена и анатомски и температурно и секако да предизвика брза ејакулација. Е тоа го напрваил твојот човек – АНИМАЛ. И сега така да се тврди помпезно дека бик ејакулира 77 пати, кај читачите на ВЕРУВАЛИ ИЛИ НЕ ќе им изгледа спектакуларно и сензационално.
А во суштина некој од тие чичиња, наречени дркачи, решил да испита за ред колку пати некој ербап бик ќе ејакулира во вештачка вагина, која тој ревносно му ја подметнува. Нормално со подготвено опкружување и секакви хормонски стимуланси. Исто е и со овените, па кој чува овен Жаре ако не е за приплод. Сите сакаат да чуваат овци. Нели.
Она за слонот и носорогот ти е смешка невидена. Де дај линк молим те. Ти гарантирам не само јас туку и медицината дека парењето помеѓу животни од различни видови е практично невозможно. Кога велам парење мислам на добивање плодно потомство или добивање воопшто на било какво потомство. А закокнување и обид за копулација е друга работа. Инаку можеш да испровоцираш заскокнување од било кое животно на било кое, потребна ти е само феромонска стимулација. Најди ми слон во Скопје и јас ќе ти покажам како мојот џукац ќе пробува да го заскокне, па ти тоа убаво спакувај го на ЈУ ТУБ.
Ова ме потсеќа на она дојди да видиш зајците ми се спарија со мачки. Смешка невидена. Зајци спарени во тесно крвно сродство нормално дека ќе продуцираат дефекно потомство, кое на некој неук му личи на мачорот кој му се мота низ куќи. Тоа е невозможно. Дури да успее по вештачки пат или некаде природен (како магаре, магарица, со коњ, кобила = муле, мазга) да се спарат ПОТОМСТВОТО Е НЕПЛОДНО. СТЕРИЛНО.
Тоа е Жаре природа. Едноставно некои работи не може да се поистоветат. Интелектуалноста на човекот раѓа секакви фантазии и фикции за кои понекогаш ќе се обиде да најде оправдување или поистоветување. Но не иде едноставно бате Жаре.
Те гледам скептик си, ми се смееш.
Добро ајде вака.
Дај ми кој сакаш примери од животинскиот свет а јас ќе ди дадам научно објаснувања.
Може.

Биди ми поздравен.
Инаку си ок и еден од моите најомилени блогчиња.
Ова не е негативна критика ова е само полемика на тема.
Поздрав.

Засега, само ќе кажам дека ме израдува коментарот и желбата за полемика.
Следува нов пост со линкови и одговори на твоите критики, за кој ќе причекаш малку. :)

tv-set on blue рече...

Присродно си е природно :)
Zoo

Стойчо рече...

Жарко, ти ли си авторът на тази статия>>>? Браво!

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week