Сончање

7/09/2008

Македонија, 8јули 2008 - рекорден индекс на штетните ултравиолетови зраци. Медицинските експерти предупредуваат: „Заштитете се од сонцето!“ Долготрајната изложеност на сонце може да предизвика тешки здравствени последици.
Македонија, јули и август 2008 - рекорден индекс на штетните ултранационалистички зраци. Политичките експерти предупредуваат: „Заштитете се од сонцето од Вергина!“ Долготрајната изложеност на античко-македонското сонце може да предизвика тешки здравствени последици по менталното здравје на граѓаните.
„Какво ќе биде времето деновиве?“ - е клучното прашање што ги опседнува не само метеоролозите од УХМР, туку и македонските политички метеоролози. Ако судиме според нашите ТВ-дневници, македонските граѓани се опседнати со две доминантни теми: метеорологијата и политиката. А ако нешто знаат нашите политичари, аналитичари и новинари, знаат добро да го почувствуваат пулсот на граѓаните. Има ли појасен показател за тоа од трендот на политичка метеорологија што ги заплисна нашите медиуми во пресрет на клучните „историски“ датуми од 2008 - поканите за НАТО и за отпочнување преговори со ЕУ?
Во Македонија, никој нема да те есапи за сериозен политички аналитичар ако мудро избегнуваш да пловиш по сцилите и харибдите на македонската политичка метеорологија. Агностичката позиција во однос на нашата политичка иднина не е веќе ни теоретски одржлива. Притисокот да се даде каков-таков одговор на две „судбоносни“ прашања станува веќе неиздржлив: Кога најпосле ќе добиеме покана за НАТО? Кога најпосле ќе добиеме покана за почнување преговори со ЕУ?
Не издржа срце метеоролошко. Еве ја и мојата политичка прогноза. Се надевам, нема да се оствари: Летово сигурно нема да добиеме никаква покана. Но, не очајувајте. Како што тргнало остварувањето на нашата преродба, може и да добиеме покана - на куково лето! А какво ќе ни биде времето? Наспроти политичките песимисти, кои тврдат дека со новата влада времето ќе ни било нестабилно (облачно, со повремени врнежи и грмежи), предвидувам време идеално за етнонационалистичко сончање.
Бездруго, по испуштањето на последниот НАТО-вагон од 9 јули, кајакарскиот двоец Груевски-Ахмети ќе продолжи да плови по дивите води на етнонационалистичката еуфорија, изложувајќи ги граѓаните на штетните зраци на сонцето од Вергина - симболот на македонското опстојување во борбата против „вековниот“ непријател. Премиерот ќе ја продолжи својата „славна“ битка за името и идентитетот, заедно со својот „стратешки партнер“ Караманлис. Да потсетиме, кому најмногу му одговараше националистичката еуфорија пред и по Букурешт? Најголеми политички добитници беа токму Груевски и Караманлис - на штета на уледот на своите држави. Обајцата ќе продолжат максимално да манипулираат со историските фрустрации на своите граѓани за да си останат на власт и непречено и неодговорно да си владеат со „стадото“ и со своите партиски трла и бачила.
Најнеодложно, граѓаните треба да преземат низа мерки за ублажување на жешкиот националистички бран што се очекува во наредните неколку дена, за да се неутрализира непријатната вест дека Албанија доби покана за НАТО, а Македонија извиси. Според политичките синоптичари, деновиве се очекува националистичката температура да се искачи на највисоко ниво независно од исходот на пресудата на Хашкиот трибунал. Церемонијалното пристигнување на нашите „сонародници“ од Пакистан може да предизвика појава на синдромот опишан во народната поговорка „Сонцето му удрило во глава“.
Ќе продолжи и трендот на користење на античко-македонското сонце како штит од глупоста и политичкиот неуспех. Премиерот и другите политички соучесници во меѓународната „фиромизација“ на Македонија ќе продолжат да не' убедуваат дека се борат за уставното име и за нашиот древен идентитет, појавувајќи се на конференции каде што гордо ќе ја носат ознаката „FYR Macedonia“. По конституирањето, и новата влада ќе не' убедува дека убаво си живееме во „земја на мирот, сигурноста, правдата и на безбедноста“ и дека нема никаква потреба да се тревожиме што досега не не' поканиле во ЕУ и во НАТО. Клучните проблеми ќе си останат - невработеноста, сиромаштијата, корупцијата, владеењето на неправото (самоволието) нема да се пробијат на насловните страници. Додека народот гледа медиумски сеир од напливот сексуални злосторници, полесно ќе заборави на силувачите на македонската демократија што безбедно ќе се сончаат на некои светски плажи.
Во август ни доаѓа националниот празник Илинден и уште една прослава на годишнината од рамковниот договор. Тогаш граѓаните ќе мора да се заштитат од штетните ултранационалистички зраци дури и ако се наоѓаат во сенка. На Илинден не помагаат никакви козметички средства за заштита од сонцето од Вергина. Бездруго, високите националистички температури негативно ќе влијаат врз пролетните култури - сончогледот, тутунот, шеќерната репка, пченката... Рацете задоволно ќе ги тријат само трговците со „патриотски“ фискални каси.
Накусо, не очекува долго и топло националистичко лето. Државната пропаганда ќе продолжи да не' убедува дека „историјата е на наша страна“, а дека владата е на страна на историјата. Историјата ќе ни ја пишуваат Груевски и Ахмети - првиот по повод Илинден, вториот по повод рамковниот. Значи, продолжуваме самозадоволно да се сончаме на штетните ултранационалистички зраци. А нашите политичари немаат гајле од какво и да е зрачење. Особено кога се безбедно упикани во „газот на народот“. За нив важи слоганот од една постара, но незаборавна реклама за млеко за сончање: „Секој(а) си има свој (политички) фактор!“


1 коментари:

Анонимен рече...

Се сложувам со дел од Вашите констатации и јас сум за тоа да не се преговара бесцелно и бескрајно и да се преговара само за замена на референцата FYROM, но што да правиме и што предлагате Вие како новинар кога во преговорите не се работи за замена на референцата туку за многу повеќе. Вака Вашите обвинувачки коментари без конкретни решенија се популистички.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week