Словенска (анти)теза

9/29/2008

„...оние што ги зборуваат словенските јазици се Словени“ – тврди Јоуко Линдстат, славист од Финска, во интервју за „Форум“.

Какви ли сме ние антички Македонци, кога не зборуваме античко македонски јазик? Не ли е крајно време нашата влада да излезе во пресрет на народните барања и да оранизира бесплатни курсеви по античко-македонски јазик?

Но, за жива срамота, нашите антички предци, некаде во 4 век п.н.е се откажале од својот мајчин јазик (14 века пред кирилицата) и го усвоиле атичкиот дијалект кој станал „коине“. Парадоксално, ама нашите потомци на Александар (грчки: заштитник на луѓе) и Филип (грчки: љубител на коњи) треба веднаш да се запишат на курсеви по старогрчки јазик.

Ако е вистинит слоганот „народ без јазик и писмо – нема“ (кампања „моја кирилица“), тогаш античките Македонци престанале да постојат во моментот кога се откажале од својот мајчин јазик.

Нели, само додека зборувале македонски, постоеле како Македонци!

13 коментари:

Еве интересен линк до Развигор: Македонците се поголеми коњољупци од Бугарите

Анонимен рече...

ABE ZARE, LEPOTICE,(iako si predaleku od ubavinata) A DA NE POTSETESE I DA NI KAZESE ZOSTO TVOITE ANTICKI GRCI NE GI RAZBIRALE MOITE ANTICKI MAKEDONCI..........te prasuvam zosto te gledam epten "bistra".INACE OVA TI GO PISUVA EDEN EGEEC........jasno?

ZOSTO TVOITE ANTICKI GRCI NE GI RAZBIRALE MOITE ANTICKI MAKEDONCI?
Античките Грци не се мои, пријателе, како што не се ниту античките Македонци.
Не негирам дека античкиот македонски бил различен од атичкиот грчки:
"The evidence suggests that Macedonian was distinct from ordinary Attic Greek used as a language of the court and of diplomacy." (Borza)
Но, еве што вика тетка вики за јазикот на античките Македонци:
"The Koine Greek dialect was standardised as the language of formal discourse and official communication by the 4th century BC.
However, all inscriptions found within the boundaries of the kingdom of Macedon or the Empires of the Diadochi that can be ascribed to Macedonians prior to Roman conquest, are written in Attic, the Koine Greek and much more rarely in the Doric Greek dialect (see also Pella curse tablet)".
Ако си следбеник на Александар, почни да учиш старогрчки, пријателе античко-македонски :)

Анонимен рече...

Повеќето Македонци од Егејска Македонија исто така се асимилираа во Грци. Тоа е доказ дека Александар е наш а не нивни!

Анонимен рече...

BATKA KOINE JAZIKOT BIL JAZIK NA DIPLPMATIJATA I TRGOVIJATA I SE GOVOREL OKOLU CELIOT MEDITERAN NE SAMO VO GRCIJA A MEDITERANOT NE BIL GRCKI SIGURNO,NELI? INAKU GRCIVE IMAA EDEN FILOZOF NE MI TEKNUVA NA NEGOVOTO IME SEGA,ne e ni bitno koj bese golem makedonomrzec i grcive imaat del od negovite filipiki na keramitka otkrieno vo koi veli deka makedoncite se varvari i govorat eden jazik koj nie,demek grcite ne go razbiraat - toa na grcive im e trn vo oko ,isto taka koga se donesuvale odluki vo voeniot sator na "generalstabot" na makedoncite,na angliskite kolegi po istorija se uci deka-"vo satorot i okolu nego nesmeelo da ima grk,lugjeto koj cuvale straza pred toj sator bile isklucivo makedonci i tamu se govorelo staro makedonski"- a ne toa tvoeto koine.KOLKU DA SE ZNAE,PRIJATELE.

Стойчо рече...

От горната дискусия човек остава с впечатлението, че Александър Македонски е говорел славянски език... (не твърдя дали е старогръцки или не-старогръцки – това е работа на специалисти по мъртви езици)

Стойчо рече...

Жарко, иначе се учудвам, че още не са те изяли с парцалите ;-)

Анонимен рече...

Stoico batka,neznam od kade dojde do zaklucok deka Aleksandar Makedonski govorel slovenski nikoj vo diskusijata ne go spomena toa a Zarko moze da si go zadrzi svoeto mislenje za sebe,zatoa sto blogovite ne bi trebalo da se upotrebuvaat za politicko vlijanie i propaganda,posebno ne negoviot blog posto batkava e epten zabegan,ostani mi so zdravje bugarce i javuvaj se pocesto ke naucis nesto,mozebi.

Стойчо рече...

Благодаря за поканата – и без друго редовно минавам оттук. Но дискусията е такава, че наистина човек може да остане с впечатлението, че Ал.Мак. е говорел славянския език на днешна Македония (само казвам, че дискусията оставя впечатление – иначе много добре знам за какво става дума и каква е истината:-)

roxy рече...

Феноменално поентирање!!
Одушевена сууум:))

Анонимен рече...

На сите „антички Македонци“ во Македонија би им предложил, доколку сакаат да се нешто различно од нас, македонските славјани, нека си го вратат своето античко писмо и својот антички јазик, па ако сакаат можат и да побараат да влезат во Уставот како малцинство Антички Македонци. Доколку не знаат кој бил нивниот антички јазик, нека го земат јазикот на Хунзите, а слободно можат да се нарекуваат и Хунзи доколку сакаат.

Анонимен рече...

Nemoj da zborish protiv tvoite geni, prijatelce...

Анонимен рече...

Pretpostavuvam deka najgolemiot del od Juzna i Centralna Amerika se SPANCI, bidejki govorat spanski?

Pritoa nemaat nisto dopirno i nemozat da se smetaat za naslednici na Maite, Inkite i Actekite?

Ova bese samo kolku da se vooci dupkata vo logikata na ovaa antiteza.

Pogubno e sto nedostigot na istoriska edukacija i nisko nivo zainteresiranost gi vodi lugjeto kon laicki zaklucoci koi se razbira se cesto pottiknati i od drugi pricini, pred se politicki.

Pa, voodusevuvajte se na svojata plitkost i vo idnina.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week