Фали ме усто...

9/12/2008

Може им оди економија, ама или не им оди математика, или пак се тапа географија:

Зоран Ставрески: „Македонија според условите за водење бизнис е најдоброрангирана од сите земји во Југоисточна Европа“ (71-во место) (Најдобри во регионот)

Зоран Ставрески: „Бугарија е рангирана подобро од нас, на 45-то место.“ (Најдобри во регионот)

Ако Бугарија е подобро рангирана од нас, како може да сме „најдоброрангирана од сите земји во Југоисточна Европа“? Од кога Бугарија (45), Романија (47) и Словенија (54) не припаѓаат во Југоисточна Европа?

Владата има малку поинаква информација:

„Република Македонија е рангирана подобро скоро од сите земји во регионов - од Албанија (86), Црна Гора (90), Србија (94), Грција (96), Хрватска (106), Црна Гора (90), БиХ (119) и Словенија (54).“ (Македонија 71. на листата Doing business)

Како може да сме подобри од Словенија, кога таа е 54-то место, а ние 71-во? Од кога 71 е подобар пласман од 54?

И кој ќе го објасни парадоксот: како тоа „најдобрата во регионот“, „...има меѓу најмалите економски порасти во регионот“ (Дуинг бизнис со празни џебови)?

5 коментари:

Анонимен рече...

TI SI BATKA NAVISTINA OTIDEN U TRI PICKE MATERINE,HE,HE,HE....POAGLEDAJ SE VO OGLEDALO I PRASAJ SE DO KOGA VAKA VO OPOZICIJA MAJKO MU......I IZBRICI SE NE OTI KE BIDES POSIMPATICEN NEGO ONAKA....

би те замолил, следниот пат да пишуваш на кирилица, оти вака имам чувство дека не постоиш.

Анонимен рече...

хахахаххахахаха

slagjan рече...

stvarno zarko, ko nekoj bradosan vmromec si, ke si pomislat lugjeto nepismen si!

Уште пред 1 месец брадата ми беше избричена, а во меѓувреме ми порасна нова :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week