In vino evritas!

2/15/2009


Според историчарот Тацит, Германите секогаш пиеле вино кога донесувале политички одлуки, бидејќи верувале дека никој не може успешно да лаже кога е опијанет. Ете лек за нашите политичари. Пред секоја собраниска седница треба да има пијанка. А и нашите претседателски кандидати прво треба убаво да се налеат, па дури после да даваат изјави за медиумите. Еве каде ти лежела вистината за европска Македонија:
„Претседателскиот кандидат на ВМРО - ДПМНЕ вели дека токму во виното е вистината за европска Македонија.
„Токму во тоа е нашето интегрирање во Европа. Да им понудиме европско вино, за да разберат дека тие што го прават се европејци. Пиете вино – да, зима црно, лето, бело.“ – вели Ѓорѓи Иванов.“ (Претседателските кандидати фреквентно се среќаваат со граѓаните)
Потсетување од Зомбификација: Во виното е вистината – за Македонија!
Сега одвај чекам да ме прогласите за Ивановид(ец)!

4 коментари:

volan рече...

затоа моите постови се со голема доза на вистина ... кога ги пишувам на масата знае често да стои чашка црвено вино ...

поздрав,
п.с.

како поминавте во Струмица ...

Бранко Героски рече...

Волан, штета што не дојде во Струмица. Има еден фрик струмичанец што има план да го спаси светот, ама сме го спречиле новинарите. Односно, најмногу јас, не сум му објавил некаков текст...Нејсе, типот му пишал писмо на Бин Ладен, со намера овој Ладниов на сите да ни ги исече главите. Ама Бин е попаметен од нашиве ....овци, па уште не му одговорил. Ептен јак е типот, срчни малку, се вика Илија Илиевски. Поздрав од Геро

volan рече...

Геро ...

можеби и ке дојдев ... ама не ме покани брат ... сега како ви е планот ... по изборите ке продолжите ??

башка брат на ѕивра време и партизаните седеле дома :) ... затоа ова вистински фебруарски покрет Ви се фати ... во Штип сакав да направам некоја ноќна фотка ... не бев одавна појден ... ама кога ми удри тоа ветерот у кичмата си реков да си седам јас на топличко ... :)

како и да е ке се видиме на промоцијата ...

поздрав за тебе но и за домаќинот на блогов ...

Анонимен рече...

Кога доаѓате во Прилеп!?

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week