Читалните на Буш јуниор

1/11/2009

Во САД постои фина традиција секој претседател да си има своја библиотека.
Шегобијците веќе смислија како ќе изгледа претседателската Библиотека „Џорџ Буш“.
Мора да има „Гвантанамо читална“ (од каде што нема да те пуштат да излезеш) и „Читална за оружје за масовно уништување“ (која никој не ќе може да ја пронајде).
Во секоја читална ќе има и електронски микроскоп, за посетителите да можат да ги видат добрите дела што ги направил Џорџ Буш.
Еве само мал избор од многубројните гафови на човекот кој ќе остане запаметен како генијален читател и вистински експерт за избегнување на чевли:
- „Знаете, една од најтешките задачи во мојата работа е да се поврзе Ирак со војната против теророт“.
- „Нашите непријатели се иновативни и моќни, а такви сме и ние. Тие никогаш не престануваат да смислуваат нови начини како да и наштетат на нашата земја и на нашиот народ, ниту пак престануваме ние.“
- „Има една стара изрека во Тенеси – знам дека е во Тексас, ама веројатно е во Тенеси – што вели, ме измамиш ли еднаш - срамота, срам да ти е. Ме измамиш ли – не можеш пак да бидеш измамен“.
Е, кога можеа Американците да бидат двапати измамени, зошто да не бидеме и ние?

8 коментари:

Анонимен рече...

Nenadminat si batka, so vakvi idei ke go zaebes i Bush,bidi siguren.Koja li sporedba.....?

„батка“, специјално за тебе ќе отворам нова рубрика на блогов: „прдеж-коментари“ :)

Анонимен рече...

Zoshto? Zatoa sho amerikancite se glupi, a bogami i 'mladi'!
A nie, nie ja nosime vo nashite geni, tece niz nashata gusta kako med, rumena ko Vranec krv, istetovirana e so nevidlivoto mastilo na istorijata na nasite napateni antikvirani tela mudrosta na 30. vekovnoto nacionalno bitisuenje!
Ete bash zatoa! :-)))

Анонимен рече...

Se izvinuvam, vo zanesot go zaboraiv klucniot razlog - nema vladata da dozvoli, da bideme izmameni de. ;)

superior рече...

conch246
flee756
keeper489
fair026
dock471

maicher рече...

ganjiang240
moyan463
juque290
goujian398
pier362

alerts рече...

aodaliya
kanpeila
moerben
xini056
riben668

googler рече...

zilong471
binghe660
axun888
aiolisi113
kaxiu600

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week