Корени и тикви

1/07/2009


Славната изрека на нашиот „пастир“ - Не сме ние тиква без корен! – доживува „европска“ интерпретација од Боцевски:
„Во 21 век, во ерата на глобализација и во ерата на европската интеграција за Македонија успешни ќе бидат само оние народи со најдлабоки утврдени корени и тоа е мислата водилка на актуелната Влада.“ (Во МАНУ промовиран капиталниот проект „Македонска книжевност“).
Ех, Боцевски, Боцевски... Ако успехот на еден народ се мери со „утврдени корени“, тогаш српскиот народ во времето на Милошевиќ може да го прогласиме ем за најуспешен, ем за најевропски народ!
Две прашања од областа на македонската книжевност: Кога е објавен првиот македонски роман? Кога е објавена првата стихозбирка?
Јаки книжевни корени, нема што!
До кога нашиве „европски“ тиквари ќе ни шиткаат корени наместо ЕУ-реформи?

11 коментари:

volan рече...

барм да ни се дадат соодветни рецепти за јадења со корења ... ке ни бидат омилени специјалитети во годините кои престојат ...

Волан, имаше пред 10 години еден едукативен проект за млади кустоси "Корени и ризоми", на Бранислав Саркањац.
Не знам дали на него учествувал кустосот на нашата музејска влада, ама чекор-по-чекор се претвораме во „Кунта-кинте“ држава.

Анонимен рече...

Nema golema razlika decki,toa barem treba da go znaete,neli Zhare, kako sto se hranel narodot so predhodnata vlada taka i so ovaa,so taa razlika sto poleka kolku tolku se podobruva......trebase da barate recepti za koreni uste koga bese prethodnata garnitura,taka da sega nemase da kukate,neli druze trajanoski..........ti kako da si od Prilep druze eeeeeeeeeej,a tolku go ispluka i kritika mu udri na Milco za spotot,demek Krali Marko bil tolku strasen sto sega i vo sonot tvoj se budis...........abe ti si unikat bre druze.....valjda si svesen tolku,valjda gospod ti dal tolku pamet pa mozes da zaklucis deka bilo kolku EU-reformi da pravat ovie tikvari ili tvoite tikvari koi ja imaa taa sansa poveke pati, EU-prosto zaboravija se dodeka ne se "dogovorime" so juzniot ni sosed i tocka druze i zatoa ne jadi mnogu "burek".Neznam kade, ama sega skoro bese procitav za tebe deka si bil politicki analiticar.........navistina slatko se iznasmeav,sepak srekna ti nova godina i so poveke pamet.

Анонимен рече...

Brane Kostic is back!
Bocevski care, mi te volimo! :-)))

„a tolku go ispluka i kritika mu udri na Milco za spotot“
"Друже", фала ти што ми даде инспирација за видео клипче:
„Leave Milcho Alone!“
How facking dare anyone make fun of Milcho... (плач без суза)...
Leave him alone!!! Leave Milcho alone right now!!! :)

ribaro рече...

Жаре ќе го правиш клипот или да го стокмам јас :)

Рибар, стокми го, жити се :)

Анонимен рече...

Dvajcata zaedno da go stokmite klipceto,moze ke napravite nesto interesno....he,he.......a eden sovet, koga veke ne vi se dopagja klipceto na Milcho i se pravite pametni......da mu napravite edno konkurentno, pa stvarno da ne ubedite deka batkava e tapa.....ovaka samo jadete "burek"......i na toa ke ostanete,na zalost.

Види батка, со 190.000 евра (плус парите за реклами) можеше цел филм да се сними, кој ќе шеташе по меѓународни фестивали.
Ако не се лажам, годинава без долгометражен филм останавме.
Со сите пари што ги спичкаа на фалбаџиски реклами можеа бар неколку филма да се снимат.

DeeJay рече...

1. Izbori se blizat.
2. Ne 'Sto se napravilo porano?' tuku 'STO PRAVAT AKTUELNIVE VLASTODRSHCI za 'MK in EU'?'
3. Junacite na maka se poznavaat.

Pozdrav, anonimusi!

'STO PRAVAT AKTUELNIVE VLASTODRSHCI za 'MK in EU' - работат 24/7 за да не интегрираат во „Африка чентрале“.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week