До слободата и по неа

4/13/2009

Еве како го доживеав вчерашниот протест „Плоштад Слобода“.

На почетокот - „чета мала - но одбрана“ :)

Мојот омилен транспарент

Ни се придружија и некои политичари - во улога на засегнати граѓани.
Секој беше добредојден - дури и контрапротестантите.
Но, овојпат тие изгледа имаа друга директива.


Ме фатиле на дело како удирам по „барабанчето“.
Уште да се чуе „Слоо-бод-ноо Скооп-јее!“

Моите омилени престилки

Следуваше формирањето на „квадратот“, за да се демонстрира до каде ќе досега предвидениот објект.

Откако заврши перформансот со „квадратот“ мала фешта
„Скопје радост ти ќе бидеш...“ пред да започне маршот

Урбана Фем-герила го предводи маршот со разнобојни транспаренти.

Газиме и по „Илинденска“ во ТАМ-там ритам...

Не има доволно за да исполниме цела пешачка патека од „Матично“ до „Школка“.

Пред „Школка“ малку сеир, па „свирка“

На крајот еден пролетен бакнеж од либето, за закрепнување...

7 коментари:

Стойчо рече...

Жарко, не мога да разбера как Че Гевара (има го на нечия фанелка на една от снимките) се асоциира със СВОБОДА. Че Гевара е масов убиец, който при нормални обстоятелства е трябвало да бъде съден от Нюрнбергски процес.

Иначе, успех на протестите - протестите държат властта в напрежение, а това е добре за всички.

Но да слагате Че Гевара като символ на свободата е автогол.

Shepard рече...

awwwwww последнава слика ги надмашува сите други :)

volan рече...

Чудо не те видов тој ден ... добро си се прерушил ... убава фото сторија ...

Анонимен рече...

Sve e lepo ama "politicarite" ti se najdobri ....... a kade vide ti batka politicari.....

Волан, поминав на 20 см од тебе, имам и твој портрет како доказ, еве сега ќе го постирам :)
Баш се зачудив како не ме препозна :)
Стојчо, имаше на протестот и многу други контроверзни маички, може и нив ќе ги постирам ако најдам време.

Анонимен рече...

Што убаво ви стои црвено на тебе и на Коља - како не ве приметија КОМУЊАРИ низаедни :))))

Бранко Героски рече...

Браос, бе Жаре, ме изнасмеа. А и големи вистини кажа. Е сега, кој знае да чита, знае...

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week