Фуере за идентитетот

4/22/2009

Новинарите се залепија на денешната изјава на Фуере дека нема „кристална топка“ за да предвиди дали ќе добиеме датум за преговори. Многу малку време им посветија на слабостите на кои укажа Фуере на денешната средба организирана од ГЕМ: изборниот процес, политизацијата на јавната администрација, корупцијата, независноста на судството...
Мене најмногу впечаток ми оставија неговите забелешки за „конфузијата помеѓу името и идентитетот“. И ние направивме компромис – рече Фуере, па си останавме 100% Ирци.
Лесно му е на Фуере да се чувствува 100% Ирец (иако неговото потекло е келтско – бретонско), кога неговата земја остана да се нарекува Република Ирска.
Поинтересно ќе беше да чуеме како ќе се чувствуваше ако доаѓаше од Северна Ирска. Според една студија, индивидуите од Северна Ирска се идентификуваат како: British (38%), Irish (29%), Northern Irish (26%), Ulster (3%), Other (4%).
Ако 26% од жителите на Северна Ирска (креирана 1921) денес се идентификуваат како „Северни Ирци“, колку од жителите на некоја идна „Северна Македонија“ би се чувствувале како „Северни Македонци“?
Ако може без проблеми да функционира дистинкција помеѓу „Република Ирска“ и „Северна Ирска“, зошто тогаш не би функционирала дистинкцијата помеѓу „Република Македонија“ и „Јужна Македонија“ (како дел од Грција)?
Ако сега има Ирци (од Република Ирска и од Северна Ирска) и Северни Ирци од Велика Британија, тогаш ќе си има Македонци (од Република Македонија и од Јужна Македонија) и „Јужни Македонци“ од Грција.

6 коментари:

komitata рече...

много просто, бе жаре, защото сте от слабата страна на преговорите. не гърция зависи от вас, а вие от нея

Анонимен рече...

gledam na tv deka salata beshe polna. I jas ke dojdev da znaev deka ke se odrzhi tribina. Kade beshe objaveno vremeto na odrzhuvanje?

Анонимен рече...

eh, najdobro ke beshe problemot na imeto da se reshi kako shto se bil reshen problemot na Republika Mongolija vo odnos na teritorijata Mongolija koja zafakja i golem del od Kina. Problemot e reshen taka shto kineskiot del, bil imenuvan Vnatreshna Mongolija, a nezavisnata drzhava, Republika Mongolija. Zgodno, neli? E, ama nie imame sosed koj i posle 100 godini seushte e uzhasno uplashen za dobieniot del od teritorijata Makedonija, a voedno e vo mnoooogu posilna pozicija od nashata fragilna drzhava, a, znaeme i deka sila Boga ne moli (iako uchi veronauka), i........problemot ne mozhe da se reshi na zadovolitelen nachin: grchkiot del da se vika juzhen, severen, vnatreshen ili kako saka, a suverenata drzhava, Republika Makedonija. Ja toa onaka, kolku da kazham, da si napravam bajram so umot :)

Прво, се извинувам што не го објавив терминот и местото за одржување на трибината.
Комита, велиш „защото сте от слабата страна на преговорите. не гърция зависи от вас, а вие от нея“. Ако е така, тогаш можеби е поарно воопшто да не зборуваме за преговори, туку за чиста уцена.
Анонимен, гледај да не те чуе Нимиц, оти одма нас ќе ни предложи „Внатрешна Македонија“, инспириран од „Внатрешната Македонска Револуционерна Организација“. :)

Анонимен рече...

A, na chelo na Vnatreshna Makedonija ke bide shefot na Vnatreshnata Makedonska Organizacija....i ako ostaneme vaka izolirani ke si staneme po priroda, vnatreshni Makedonci. Togash ministerstvoto za Vnatreshni ke nema problem site da ne tretira pod negovo vladenie? Ej, sho ubo! Ups, dali toa znachi deka ministerstvata za nadvoreshni i evrointegracii ke se ukinat? Skraja da e, a, tamam ubavo mu trgna na Bocevski so shetanjeto

komitata рече...

да, жаре, плачете по-силно, ако мислите че животът е несправедлив!

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week