МКЦ

2/13/2006

Малку да „воскреснеме“ една подзаборавена идеја.
Анти, предлагам конечно да се организираме, и што побрзо да формираме „Македонска Комунистичка Црква“ (МКЦ)!
Поради немање никаква толеранција кон атеистите у државава, редно е и ние да ги збиеме нашите пролетерски редови, и да си основаме наша црква, ем македонска, ем комунистичка. (Основачкото собрание може да ни биде у МКЦ.)
Го предлагам за наш заштитник, пророкот на „Светата комунистичка црква“, „понтифархот“ John Goodwyn Barmby, еден од првите проповедници на комунизмот во Англија.
Стар завет да ни биде „Капиталот“, а нов завет да ни биде „Комунистичкиот манифест“!
Предлагам, една од светите пораки на нашата македонска црква да биде „Религијата е опиум за народот“. Опиумот (макот) е заштитен знак на Македонија, и затоа државниот грб предлагам да ни биде и црковен симбол.
Тебе, Анти, ти оставам да ги предложиш 10-те наши заповеди, а кои да бидат 12-те апостол(к)и наши, за тоа отворам јавна расправа. Името на нашиот месија, кој ни го вети „царството“ комунистичко, не сакам да го споменувам залудно.
Не треба дури ни да ја регистрираме, Анти, за да ги вршиме нашите верски работи и верски обреди. Уште во 1998 година, Светиот Уставен суд ја укина неверничката законска одредба дека верски работи и верски обреди кај нас можат да вршат само регистрирани верски заедници или религиозни групи. Уставниот суд убаво си кажа дека со таквата одредба „се ограничува и навлегува во личните и интимни чувства и верски определби на поединецот како негова уставна гаранција за слободата на вероисповеста...“
Без заебанција, пријателе, оти ако некој после почне да ни мрчи против нашата комунистичка вероисповест, ќе му поднесеме кривична пријава за поттикнување на верска омраза и нетрпеливост, па има да ја лежи ко Вранишковски! Се надевам дека МКЦ ќе добие благослов и од МПЦ, како што им дадоа благослов на Исламската верска заедница, по повод навредите кон нивниот пророк.

Ако се обиде некој да го осудува или навредува комунизмот, ќе го осудиме и ние за верска нетолеранција и светогрдие, и ќе бараме заштита од државата оти сите вери се еднакви пред Уставот и законите.
Ајде, да ве видам сега „неверници“, нека се осмели некој да каже нешто против нашиот месија Карл Маркс!

22 коментари:

kolja рече...

Prijatele, se nadminuvash sebe se postovive! Ovoj e tolku dobar shto predizvikuva stapisanost! Zatoa molchime, ne se sekiraj, gi podgonueme trkalcata vo glavchinjata, inspirirani, pottiknati, pa ne sme nie budalchinja-blogerchinja! Glej, mene tvojata genijalna ideja mi e interesna i od aspekt na umetnichki akcii, socijalni upadi/eksperimenti il marketinshki politiki, sekoj nek si izbere. Mnogu e vazhno mnogu precizno u suptilno da ja formatirame/dimenzionirame nashata crkva. Toa treba da bide slobodarska crkva, super tolerantna kon drugite crkvi, shto komunizmot bash i ne beshe hehe... Taka shto, tuka imame mal zaeb; mozhebi Nova MKC ili Komunistichko-Anarhistichka ili neshto sosema treto, kje razmislam za toa. Iako, chisto marketinshki, shto jes - jes, MKC super zvuchi! Ko nash prilog, kje pochneme so nashive drugarchinja-dizajneri (se' potencijalno stado, pastva!) da rabotime na amblemot, grbovite, sloganite, plakatite, a ti, prijatelche, da sednesh da podrazmislish okolu drugite dokumenti. Ne se razbiram vo crkovnovo organiziranje, pa zatoa malku sum nesiguren - no mozhe kreativen pichvajs i na toj organizaciski plan da napravime! Kaj i da e, super ideja, ko performans ko hepening, a basha ima jaka opshtestvena ostrica, gi preispituva site jebani nachela na organiziranje, i politichki i religiski, pa i kultuni i drugi... Braos, kolega!
A finansiranjeto?! Da trgneme po Vodno, od kukja na kukja? Ne be, toa partizanite i novive bogatashi mozhe pushki da izvadat, bash i ne veruem vo nivnoto chuvstvo za edna volku produhovena ideja... Chlenarina, znachi... No, blogerashkiov svet e gola voda, finansiski, a nam ni treba lova za rekviziti, razbirash, ona Solunon fenomenalno zhivee od divajsite za pravoslavcite, a sea vikendov vidov i prekrasni antikvarnici so roba (pa i ideoloshka, pa i komunistichka), od kraj na 19 vek, preku Prva svetska vojna, Oktomvriska revolucija itn...
Bashka, da formirame i pomesni crkvi vo drugive drzhavi?!
Aj, da ne preteruvam so prvava reakcija, javujte se, izgubeni ovci, vera ni treba & akcija!

Shepard рече...

Тоа шетање од куќа до куќа ми е Јеховини Сведоци филм..

Попринципиелно ќе биде у стил Харе Кришна на плоштад.. башка медиумска атракција ;)

А црквава може да биде и во канонско единство со church of reality, шо да не (кликнете, разгледајте, аматерски проект), некако исто ми мириса. Ама сетете се, и Боро беше „секташ“ пред да го урнисаат, лесна му земја.

kolja рече...

Abe, Shepard, odma ne' plashish, odma defetizam... A ova za kanonskoto edinstvo so drugi crkvi, toa ti e mnogu dobro, Ofchar (abe, ti vekje so imeto si predodreden za crkvava nasha, shto ti e sudba, shto ti e blogosfera, Omen est nomen!), se' na taa linija da furame, okrupnuenje, za razlika od nashite jadni konkurenti, MPC... Realistive se dosta dobri, ama im fali eden, taka, artistichki tach, malo ludilo&mistika itn. Za srekja, MK e zemja na ludaci, taka shto ne se sekiram za chlenstvoto, za pastvata, no kaj realistite kje morame da odime na seminari, na razmena, da ne zabegueme preterano... Kje povtoram, najprivlechen mi e ovoj ikonografskiov del: crniot kvadrat na komunistot Malevich, mistichnite sliki na Komar&Melamid, celiot kinesko/sovetski soc realizam... Abe, samo so grafichki dizajn kje dominirame nad celava vernichko/nevernichka surija! A i ti, Shepard, gleam, imash chuvstvo za oset za dizajn: super ti e pechatot a gleam i blogot stalno neshto go picnuesh... Od tebe bogami ochekuvame da bidesh vo toa podruzhnichkata umetnichka druzhina, tamu imame stvarno egzemplari, super kje se vklopish...

Св. Алаѓоз Пламениот рече...

Јас верувам во МКЦ, една и единствена наша црква,
Жарко е единствениот бог наш,
Коља е вистинскиот пророк,
Офчарот е неверни Тома,
А Антипункт апокрифниот брат близнак на богочовекот бог наш,
мене славете ме како Прв апостол,
правоверен и страден,
пострадал за верата од Букаро Безверник,

Shepard рече...

Мислам дека БОГ треба да се замени со БЛОГ.

Бложја е земјата, чеда бложји, десетте бложји заповеди, па така и Анти би бил блогочовекот..

И наместо Амин - PUBLISH..

Нека конекцијата моја е лебот ваш, а нервите мои вино - рече Офчарот и ја тресна вратата.

Оќеи, малце е вон контекст, но се зачувува шмекот на 21 век. Башка сега блогови се у мода.

Св. Алаѓоз Пламениот рече...

Офчаре чедо бложје,
тргни од премисите на блогочовекот Бложарко и чкрабни го блогерското блевангелије,
ти тоа знаеш да го навезеш,
онда оди на моравска мисија кај букаро и ако ти дозволи да му се мешаш у темата, објави го во време,

Shepard рече...

Житието бложје.. зош па да не.

ASN рече...

Блог да чува !!!

Офчаре, пастиру на бложјето стадо, подари им едно бле-бле-вангелие на вунените тревопасци свои, да не лутаат по цркви невернички...

Shepard рече...

четворица да пишеме по едно, треба.

завет еден, за навек.

Анонимен рече...

Dobro be lugje, go chitate li ova shto go pishuvate ili samite vekje nemate kontrola vrz sebe. Ne mislite li so del od razumot koj malku od malku odbira neshto, deka ovie gluposti shto gi pishuvate ne mozhata vo nikoj sluchaj da bidat razbrani kako shega na tugja smetka, ami kako klasichno hulenje na hristijanskata vera?! Do kade ste spremni da odite so omrazata koja e vo vas(ne veruvam deka chovek koj ima ljubov vo sebe mozhe da pishuva kako vas); izgleda nepara gi merite na kantar rabotite?
I ne sakam da odgovorite na prethodno napisanovo, oti prvo treba sami da si odgovorite na sebe, a jas nema vtor pat da chitam shto ste napishale.

doushnik karpos 3 рече...

Zzarko e najopasen od site, se drogira, vrsi preljuba, sigurno e i peder, posto pusta bludni filmovi naokolu, sto avtomatski znaci i sodomista, taen sledbenik na muhamed, i borec za raznorazni prava, plus komunjara teska, i ngo-vec,
a i drugite,
ako ne se vo se kako zzarko nabrgu kje stanat,
oti se druzat so nego,
sizofrenicari, ludaci i mizantropi

dousnik karpos 3 tineks 1 рече...

Navecer i macki tepa po kontejneri, a i decata mrsulavi mu odat na skolo,
nekni kola za malku kje go zgazese,
a i komsijata mnogu ne go trpi

kolja рече...

Dobro, be, vo sreden vek li zhiveeme, pa da se projavuvaat vakvi manijakalni fanatici ko anonomniov?! Idi prijavi ne' vo najbliskata inkviziciska stanica, manijaku! Shto i' fali na MPC?! Ko na Crkva, nishto ne i' fali, se razbira. No, sfati ja ko performativen chin, o ti, jaden neuk verski fanatiku! Sfati ja ko opshtestven gest, ko umetnichka akcija, ko neshto shto preispituva, budalo! Pa vo toa e i celoto hristijanstvo, doboga! I toa bilo novo i subverzivno i zabraneto i rusheno!
Mnogu se nerviram od vakvi tipci shto em ne se razbiraat vo priroda&opshtestvo, em se totalno versko zatucani (ko mudzahedini, ko toa partalavata krtashka klinchurana shto jurishashe na Carigrad... Prati mi fatva, fanatiku!), no najstrashno od se', nemaat sens za umetnost, za gest! Kje ja sjebe ova seljachkovo hristijanstvo zemjava, gleam ja, skoro ko shto ja podsjeba seljachkiot komunizam, a da ne zboram za hiperseljachkiot ni kapitalizam koj marshira bogami barabar so turbo dizelashite&novokomponiranive kvazipravoslavci...

kolja рече...

Shto i' fali na MKC (ne na MPC, nea i' falat mnogu trkalca vo mehanizmite :), pardon, pardon! Eve, chicho Frojd, sam se prijavuem, ne mi treba inkviziciski sud...

Shepard рече...

упатено до оној анонимен, побожен, фанатичен рисјанин:

на небото нема интернет, автоматски Горниот не чита блогови.. ќе блогохулиме колку сакаме..

Shepard рече...

ps да тибам рајот без интернет

Да тибам рајот без „блудни филмови“.

kolja рече...

Ima eden izraz na ruski (ne imet vseh doma; da gi nema{ site doma) koj ne zna~i privatnost tuku forma na osameni~ko ludilo. Nekako se misli deka ku}ata treba da bide polna; "site" treba da bidat tuka za vie da si bidete vie (koja razlika vo odnos na francuskoto etre chez soi!).
Na makedonski go imame izrazot "ne e so site", t.e. podot{rafen e malku, taka, ko bloga{ nekoj, zarem ne?!
Ete vi ja bloga{kata fantasti~nost, dragi kole{ki&kolegi, ete ja pri~inata zo{to sum ovde, prijateli (vnatre{ni&nadvore{ni!): em ne sum so site, em sum so site! Da `ivee blogerstvoto i golemiot ni b-l-o-g! (Igra4, samo ti si sposoben da napravi{ genijalna tipografija so imeto na spasitelot na{, blo`e {to ne la`e i ne se lo`e tuku taka na la`ni spasiteli, t.e.

Shepard рече...

коља, зависник од Блога.. :)

Анонимен рече...

Keep up the good work Hobart dishwasher parts acura rsx tuning Hammacher schlemmer coffee makers north carolina health insurance Discount furniture in atlanta

Анонимен рече...

Best regards from NY! »

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week