Достоинствено, професоре - нема што!

2/27/2006

Што вели, во последната колумна За времето, парите и - ороспиите пензионираниот професор по кривично право Ѓорѓи Марјановиќ:
„Значи, ако можат велеучени доктори на науки, универзитетски професори, академици да се проституираат, зошто да не и новинарите? Тоа е едно! Друго е: ороспијата си е ороспија! Без оглед на титулата, звањето и занимањето. И ако ја фатат и ако никогаш не ја фатат. Само едно да знаете: ни на ноторна ороспија не смее да и кажете дека е ороспија. Ако ве тужи (однапред да ви кажам), ќе бидете огласени за виновни и казнети. Така вели законот! И ороспиите имале човечко достоинство! (Не знам само дали ова значи и: колку што некој е поголема ороспија, толку му е поголемо - и повредно - човечкото достоинство?)“
Ете како нашиот доајен по право стручно го промовира достоинството на човекот, кое е во основа на модерниот концепт за човекови права! (Или сексуалните работнички не треба да ги сметаме за луѓе?)
Ете зошто студентите од скопскиот правен се греотка за човекови права: треба да го преживеат понижувачкиот третман на Марјановиќ, Фрчковски, Климовски, Камбовски...

11 коментари:

kolja рече...

E, Zharko, prijatele, znam deka postojat istrazhuvachki arhivi so mak pechat (vo Evro Balkan, mislam, a i na drugi mesta:), a bidejkji ti si upaten, da prasham: mu naprail li nekoj (il nevesta nekoja, posoodvetno mozhe kje beshe:) na nashiov velelepen seljak (i preveduvach na Prust?! E, toa da vidish, seljachana da ti prevedue dendisti&uranisti!) nekakvo dosie od negovite javni ispadi?! Abe toj vrie od seksizmi, shovinizmi, prostashtva i vulgarnosti! A ako nikoj ne mu naprail dosije na budalashtinite, aj nie da mu napravime?! Eve, ti pochna, pa da se navrakjame nanazad, ko mk vikipedijata shto se pravi, na entuzijastichka osnova? Mozhe i drugi javni dosijea (toe se svoevidni stolbovi na sramot, ko nekakvi sidni vesnici:) da se pravat, na najzebeganite tipovi na nashata javna scena... Feral Tribjun ja ima onaa slavna rubrika shit of d vik, a ti, gleam, imash oko za budalashtini, a bogami i gadosti... Aj pozdrav

Bukarski рече...

Сори бато Коља, ама Жаре ко да нема фаца да се пресмета со овие..

јас би можел да се обидам? со оглед на фактот дека веќе еднаш ги ќофтав на блогерајов.

вииете имам и наслов “пресметка со старата гарда колумнисти“..или така некако. предолг е, знам, ама ќе боли жими најмило.

прајте ми силенка :)

kolja рече...

Ja oti sum nov i mlad ovde, Bukar, pojma neam shto e toa silenka... Nekoj a kompjuterska zaebancija? Sajlens (silenka), plis, ja ko zboruem, i poshtovanje?! Toa li ti znachi krajot?! Mlad sum i glup sum, povtoruem, pa da naucham:)
P.S. Predlagash nekoj link? Il da se navratime na toa staroto shto gi perdasheshe kolumnistite (fala ti, Bukar, shto mojto glavche togaj ne go propushti niz tvojto mengeme!; bar ednush si me poshtedil:)

Bukarski рече...

http://crticka.blogspot.com/2005/12/blog-post_21.html

Коља бато фкрај си влезен со блогерајов. Оди жити сфе, сработи нешто, батали...

абе од 95та го преведуваш Селин...па Божин Павловски во последно време штанца повеќе романчиња одошто “темплум“ издава книги од ко почна да скиташ по блогосферава...

ц ц ц ц...:)

kalina рече...

Marjanovic si go zakalemi "imunitetot" a i seuste si go kalemi so ispadniot mu nacionalizam, pokraj koj retko koj mu gi lovi ovie drugi namerni isto tolku za inteligencijava navredlivi ispadi - nemoj da go soseceme pa da ne ni ja servira taa nam tolku potrebna 'nacionalisticka' odbrana - nemu karakteristicna.
I na pocetokot on zboruva za nekakov balkanski javashluk?! Go primetivte. Jasta bi rekle bosancite.
Zarko - super ti e blogot!

Друже Букарски, токму поради начинот на „пресметката“ претходно те вброив во лошото друштво на писателчиња кои удираат со боксови ad hominem у лице. Додуша, у последно време почнуваш да се поправаш - последната колумна за неписменоста ти беше сосем на место - со став и аргументи! Уште ќе беше појако ако ги прогласеше за неписмени (или полуписмени) и оние 70% Македонци кои никогаш не користеле интернет.
Она што ми пречи во јавниот простор е отсуството на рационална критичка расправа и присуството на „естрадни“ колумнисти кои ги задоволуваат фолклорните сеирџиски потреби мобилизирајќи негативни стереотипи, навредлив хумор, и говор на омраза.
За жал, печатените медиуми обесхрабруваат иницирање на аргументирана полемика, а поттикнуваат „огномет на суети“. Тоа е една од причините зошто сме уште у „Западен Балкан“, и зошто никако да го потераме магарето по морковите на ЕУ!
Во јавниот простор доминира профилот „жолчни писателчиња заштитени од државата“, наместо трезвени критички мислители кои ќе преуредуваат политички перспективи.

kolja рече...

Stvarno prashuvam shto znachi silenka, kje mi odgovori li nekoj?!

Верна Читателка рече...

де бе коља...
ајде малку семантика.. па за вака начитан човек како тебе , треба ли тоа да е проблем.??
Еве јас ќе ти помогнам.

Сила
Силење
Засилување
„прајте ми силенка„ (засилување)

kolja рече...

Fala za objasnuvanjeto... Neame mak rechnik, ko shto pishe kolegava vo drug post, pa ne znam... Pa ne mozhe sve da znam, taka! Znachi, toj nezhen zbor (ja mislev sijaliche, poljubac, takvo neshto:) znachel naoruzhana pratnja, bogati! Batki so radijator frizuri! Braos be Bukarche! Pa, taka se nastapue, nego kako! Nema labavo, shto reche Shepard!

Анонимен рече...

Excellent, love it!
» »

Анонимен рече...

This is very interesting site...
» » »

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week