Македонија vs. Казахстан?

11/16/2006
Контроверзниот филм на пост-модерниот, „политички некоректен“ комичар Саша Барон Коен ме инспирираше да направам неколку споредби помеѓу Македонија и Казахстан, користејќи ја датотеката на CIA.

GDP - per capita (PPP):

Македонија $7,800 (2005 est.)

Казахстан $8,300 (2005 est.)

Стапка на невработеност:

Македонија 37.3% (2005 est.)

Казахстан 8.1% (2005 est.)

Популација под линијата на сиромаштија:

Македонија 29.6% (2004 est.)

Казахстан 19 % (2004 est.)

Јавен долг:

Македонија 33.7% of GDP (2005 est.)

Казахстан 10.5% of GDP (2005 est.)

Аеродроми:

Македонија 17 (2006)

Казахстан 150 (2006)

Да не правиме муабет дека во Казахстан се наоѓа најголемиот космодром во светот - Бајконур, и дека Казахстан има 50% удел во комплексот за вселенско лансирање Бајтерек.

Колку земји во светот можат да се пофалат со сопствена вселенска програма?

И кој испаѓа смешен после гледањето на „Борат“ - Казахстанците, Американците, или ние?

5 коментари:

Анонимен рече...

Коми-трагична приказна-"Welcome to Macedonia", само една работа не ми е јасна - од каде им е таа информација на ЦИА дека во Македонија има 17 аеродроми. Кои се бре тие???????

Trickygirl

vikky рече...

па на солунска глава може имаш 3-4 авиончиња, па на гранични премини некои војни мали аеродроми.. неколку спортски ареодромчиња, некое накај пелагонија, пелистер, и така. не се рачунаат само комерцијалниве аеродроми туку и некои карго,војни,спортски..

Вечерва дознав уште нешто. Сексуалните работнички од Казахстан имаат организација за заштита на нивните права, а нашите сексуални работнички и работници се сеуште многу далеку од тоа.

zBani рече...

da se zhalime kaj sacha baron cohen, shto nas ne ne stavil, a tolku sme bolji...

Супер ти е идејата :)
Ние ќе си го викаме нагалено Боро.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week