Во име на „веронауката“: Библијата се остварува

4/20/2007

Еден од клучните аргументи за воведување на „веронаука“, според една читателка на „Време“:

„… ако ја знаеме историја ќе се увериме дека Библијата се остварува, а науката докажала дека навистина се случил еден од најневеројатните настани запишани во неа. Во Црвеното Море откриени се остатоци на луѓе, коњи и возила од времето на Мојсеј, кога се разделило морето и поминале Евреите, а се затворило и ги подавило луѓето на фараонот.“ (Во име на веронауката)

Кутрите наставници по географија и физика.

Не е лошо премиерот да испрати и едно писмо до наставниците по биологија, за да имаат воедначени одговори кога учениците ќе им постават прашање дали е можно воскреснувањето на Исус.

1 коментари:

Анонимен рече...

Albert Ajnstajn ednas rekol:
"Vo univezumot se' e relativno,osven
prostorot i coveckata glupost,za prostorot se somnevam,..."
Vo Makedonija ima samo EDEN covek kojsto moze da zboruva za duhovnosta kako nauka.
A prikaskite okolu veronaukata se samo uste eden obid duhovnosta da im se prenese na novite generacii kako DOGMA.
Makedonskata crkovna oligarhija vo sprega so odredeni delovi od makedonskata politicka oligarhija i
RAZBIRA SE,tajnite centri na moc,mozed da izdejstvuva voveduvanje na predmet VERONAUKA,nisto ne me cudi,no,posledicite ce bidat KATASTROFALNI,bidejki religijata,VISTINSKATA RELIGIJA,ne se uci od kniga,POSEBNO NE OD EDNA
KNIGA KAKO STO E BIBLIJATA.
Vistinskata religija se uci niz licni zivotni iskustva,rabota na sebesi,prakticni metodi i tehniki.
Vistinskata religija e dolgotraen i makotrpen proces na sebeosvestuvanje,a ne ucenje na psalmi i dogmi koisto iskrivokolceno go opisuvaat duri i onoj sto gi izrekol,samiot Isus Hristos.
Se nadevam deka Gospod Bog nema da dozvoli voveduvanje na VERONAUKA vo
ucilistata,a i ako dozvoli,togas sigurno vo pozadina ce ima nekoja skriena pricina kojasto ce se otkrie so tekot na vremeto.

Azi Partenie Zografski

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week