Виножито

4/24/2007


Шетајќи едно дождливо попладне во Охрид, се потсетив на митолошкото верување за виножитото: „Ако пак некој успеел да помине под него или да го прескокне, ќе си го сменел полот.“

Ех, кој не посакал барем еднаш во животот да биде од „спротивниот пол“?

А што ако со поминувањето под виножито се менува само полот, но не и родот?

Шетајќи така задуман, здогледав паралелно две виножита.

И, сега, што ќе се случи ако прескокнеш или поминеш под две виножита?

Ќе си го смениш и полот и родот? Или ќе се претвориш во двополово суштество?

А што ако наместо двополово, станеш бесполово суштество, нешто како ангел?

Веднаш тргнав накај Велестово, ама двете виножита упорно бегаа и бегаа...

8 коментари:

Струмјан рече...

Поарано да го бараш крајот на виножитото, таму има грне со златници, вели народот.

Народот вели и „Не е злато се што сјае“. А има ли нешто посјајно од виножитото? :)

KAMENka рече...

Ako pomines pod 2 vinozita, site dobri cuci na koi se palis ke go promenat polot. Pa sea ti vidi dali ti se rizikue :)

Анонимен рече...

Nemoj samo da te chujat psihijatrite, oti odma ke pochnat so primena na terapija za konvertiranje na homoseksualci: "trchanje pod vinozzita" :)

KAMENka рече...

A vprocem, neli e znameto (neoficijalno, ili oficijalno) na homosexualcite tokmu vinozito? :))

дамјан рече...

Што па си тргнал да ги бркаш виножитата?!? Денес е барем лесно да го смениш и полот и родот.

Или сакаше да го провериш митот?

"Денес е барем лесно да го смениш и полот и родот."
Митот за виножитото ја илустрира идеологијата на ригидниот двопартиски полов систем.
Демек, невозможно е да го смениш полот, како што е невозможно да поминеш или да го прескокнеш виножитото.
Си реков, ако денес е можно да го смениш полот и родот, тогаш можеби може веќе и да поминам под дуплото виножито :)

Natka рече...

Jas nikogas ne sum posakala pod vinozito da pominam, samo sakam da go gledam, ponekogas koga ke nacekam vinozito. :-) Tolku! :-)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week