Блогери vs. (Но)винари

4/04/2008


Лажните надежи чинат цели пет (или петнаесет) денари!
Читајте блогови!
И ако ве излажат, барем нема да ви земат пари.

5 коментари:

„Секој оној што мисли дека со овој потег ќе ја натера земјата да прифати нешто што тој сака да го прифати, мислам дека е во голема заблуда“, изјави Груевски пред заминување на македонската делегација од самитот во Букурешт (makfax)
Но, што вели Резолуцијата на Генералното Собрание на ОН од 8 април, 1993: „The General Assembly,...Decides to admit the State... this State being
provisionally referred to for all purposes within the United Nations as "the former Yugoslav Republic of Macedonia" pending settlement of the difference that has arisen over the name of the State.“
Тоа значи дека без спогодба со Грција, си остануваме занавек со провизорната дескрипција, толкувана како „привремено име“ (за привремена држава).
Значи, уште во 1993 е одлучено дека Грција ќе ни биде кум, односно дека ќе имаме признаено име само ако тоа биде спогодбено прифатено од двете страни.

нена рече...

има референца на багра на одредени анкети поставени на твојов блог од еден твој бугарски читател, со интересен заклучок од негова страна.

By Jove рече...

Здраво Жаре,

претпоставувам дека си го гледал филмот UNDERGROUND од Кустурица.
Се до снимањето на тој филм Кустурица беше хвалоспеван и издигнуван в небеси од страна на американската филмска индустрија.
После Underground Кустурица го закопаа UNDER THE GROUND.
ЗОШТО???
Заради ВИСТИНАТА која така сликовито ја нацрта.
Во тој филм има две силни реченици (иако целиот филм е СИЛЕН).

Првата е УНИШТИЧЕ ВАС КУРВЕ И КОМУНИСТИ (оваа реченица ќе ја најдеш само ако ги гледаш 6-те епизоди од филмот во вид на серија).
Другата реченица е НЕ ВЈЕРУЈ ЖЕНИ КОЈА ЛАЖЕ.
И на овие две би ја додал фамозната реченица од филмот VARIOLA VERA -ПИЧКА ЈЕ ПОЛОВ ОРГАН, А ПИЗДА ЈЕ КАРАКТЕРНА ЦРТА.
ВИСТИНАТА сама по себе е опасна.
Таа го закопа Кустурица кој ги прикажа настаните во вистинско светло (иако и зад сето тоа има и друга подлабока вистина),таа ќе не закопа и нас како држава бидејки - НЕ ЈА ЗНАЕМЕ.
СЕ ЛАЖАТ САМИТЕ СЕБЕСИ сите оние коишто веруваат во “ВЕЛИКАНИТЕ“ од калибарот на Александар, Буш, тука би ги спомнал и Џингис Кан, Наполеон, Хитлер, Стаљин и другуи СМРТО-НОСНИ “ВЕЛИКАНИ“.
Ти нафрлив неколку метафори една преку друга и не знам дали сакам да ги објаснувам, но претпоставувам дека ќе ги разбереш.

Стойчо рече...

@нена :-)

komitata рече...

любимата теория за световната конспирация. на никой ли не му идва на ум че теорията за собствената глупост е по-реална?

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week