Љубчо

9/11/2007

Откако замина од „блискиот исток“ на „блискиот исток“, Љубчо ја прогласи Македонија за федерација и предложи поделба (Георгиевски: Македонија треба да биде поделена).

Интересна е еволуцијата на нашиот политичар со „българско самосъзнание“.

Влезе во политиката мобилизирајќи ги стравовите кај народот од идеите за федерација и за Голема Албанија. Со своите говори подгреваше албанофобија и надежи за Голема Македонија.

Сега е најголем подржувач на идејата за Голема Албанија.

Иако Република Македонија му стана мала, се залага да е уште помала.

Или да ја снема - во Голема Бугарија.

Ќе го паметам како поет и како политичар.

Поетот што сакаше пички да лиже.

Политичарот - „пичкин дим“!

23 коментари:

Анонимен рече...

Se plasham samo - negovata idnina, da ne stane nasha sudbina.

У ствари - можеби цело време Љубчо си останал - несфатен поет.
Што е Љубчо крив што толку многу Македонци го сфаќале сериозно :)

Анонимен рече...

Можеби повеќе Македонци да го сфаќаа Љубчо сериозно сега ќе бевме членка на ЕУ

Стойчо рече...

Снимката монтаж ли е или е истинска?

M. рече...

ми мава малку на сексизам ова последново “пичкин дим“ :)

да не испадне дека го бранам, но како што велиш во еден од претходните постови, ако се има право на двојно државјанство тогаш зашто да нема право човеко и на двоен етнички идентитет :)

Стойчо рече...

Жарко, не е ли право на всеки един човек да се чувства както той иска?
Какво те засяга личното чувство на Любчо Георгиевски?
Какво те засяга, че аз също се чувствам (на 1/4) като македонски българин? Това си е мой проблем - не твой или на някой друг.

(нали беше казал по-рано, че очакваш да провокираш българските си читатели?;-) ето сега се хващам на въдицата;-)

Абе, кога ще пием бира заедно?

Анонимен рече...

„Поетот што сакаше пички да лиже“
Јака јадачка му стегна на поетот, ептен го разобличи. На ниво на еден Латас си стигнал.

Анонимен рече...

Според мое мислење бугарските служби го заштитуваат Љубчо Георгиевски и неговото нелегално стекнато богатство, а за возврат тој треба да ја шири бугарската идеја меѓу Македонците.
На Стојчо би му рекол дека Љубчо и самиот не знае како национално се чувствува. До одреден момент беше Љупчо, потоа стана Љубчо, ако треба ќе стане и Љубчотакис.Во психопатологијата тие луѓе се означени како лица со криза на идентитетот.
www.psiholog1.wordpress.com

Анонимен рече...

Повечето от "Македонците" още не могат да видят на къде отиват! След време ще си спомнят, че Любчо Георгиевски се е опитвал да ги предупреди.

Хесапов

redfinger рече...

Се знае што следува за предавниците...
Абе не ми пречи што се кажува Бугарин и бујрум, нека сите оние како него нека се изјаснат и ќе си ги добијат правата... ако се повеќе од нас - пеки, ќе бидеме малцинство, па ќе тераме додека тераме. Ама да се знае - сам да останам, сите да се одродат, јас ќе останам тоа што биле и моите предци - МАКЕДОНЕЦ!
Амин.

Стојчо, фотографијата е очигледна монтажа - деконструирање на партискиот слоган на ВМРО-НП од последните избори. Ќе пиеме пиво штом наминеш Скопје, оти дур има визи за Бугарија, тешко дека ќе дојдам таму :)
Дали изразот „пичкин дим“ мириса на сексизам? Ми се чинеше дека добро ќе му прилега на еден wanna be мачо ем поет ем политичар. Токму во тоа беше (или требаше да биде) иронијата.
Секако дека Љубчо има право да се чувствува како ќе посака, и да си го изразува самочувството - дури и на урбан поетски сленг.
Може да биде и повеќекратна личност - jasnesumjas особено ги почитува лицата со „криза на идентитетот“.
Зошто тоа ме засега мене?
Па, видете, Љубчо беше премиер кога ни се случи војна во 2001 год. Уште тогаш сакаше да подарува делови од државата, наспроти заклетвата дека ќе го почитува Уставот.
Тој е сеуште пратеник - ако не се лажам - и има имунитет да зборува што ќе му ќефне.
Тоа што пишувам за него - значи дека сеуште го сфаќам сериозно, и покрај неговата несериозност.
Ниту ја негирам неговата историска улога при осамостојувањето на Македонија и за време на транзицијата, ниту го спорам неговиот идентитет и самочувство.
Се обидов само да го профилирам подемот и падот на една историска фигура, користејќи напати „поетски“ изрази.
Еве, слично се „одразил“ и уште еден наш поет:
„...ја обожаваат оние што велат дека сето тоа е пичкин дим...“ - Јовица Ивановски, „Цигара“ - 1999.
Љубчо согоре баш како цигара.
Од него остана само дим.

Дури сега прочитав за интервјуто во „Труд“:
„Пред пет години сакав да се разменат територија и население со Албанија, а сега стигнав до нова идеја - определени делови да им подарам на „Голема Албанија“ или на „Големо Косово“, изјави поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски во интервју за вчерашното издание на софискиот весник „Труд“. Во интервјуто под наслов „Без ампутација Македонија е осудена на пропаст“ Георгиевски објаснува дека „со Албанците веќе не може да живее заедно“. (Дневник)
Во оваа изјава има и елементи на разгорување национална нетрпеливост:
„- Повеќемина Албанци во Македонија и во Косово се исламски фундаменталисти. Со по седум-осум деца, тие се главен двигател на дрогата, проституцијата, криминалот, за што не добиваат никаква критика, освен дека тие се добрите, а ние лошите.“
Ете зошто ме засега. Ми мириса на хушкање на војна.

Анонимен рече...

Жарко велиш вака
„Може да биде и повеќекратна личност - jasnesumjas особено ги почитува лицата со „криза на идентитетот“.
Зошто тоа ме засега мене?“

Психологијата не` учи дека салам човек не заговара војни (или кажано во твој стил „Ми мириса на хушкање на војна“).

Би споменал една изјава на Венко Андоновски која приближно изгледаше вака: „Не можам да сфатам како може да се бара лекарско уверение за управување со моторно возило, а да не се бара лекарско уверение за управување со држава!“
www.psiholog1.wordpress.com

Психолог - повеќе ја претпочитам теоријата дека „нездравите“ луѓе се производ на нездрава средина.
Во што е поголемиот проблем - во Љубчо или во љубчовистите?
Ако немаше поволна политичка клима за развој на љубчовизмот, Љубчо ќе станеше успешен поет.
Тоа што стана премиер, и што е сеуште пратеник говори многу за нивото на политичка култура во Македонија.

Анонимен рече...

Каков Љубчо, каков Бранко? Ферид Мухиќ владее!
Еве линкче каде се гледа дека Љубчо-поетот може вода да му носи на Ферид-поетот:
http://lfc.blog.com.mk/node/77491
Поздрав, колега

Анонимен рече...

Од OgiSinko
Љубчо, дојде и замина.
Историјата ке покаже со чија помош.
Се сложувам со твојата забелешка, дека беа создадени услови (потпомогнати едноставно нели) тој да дојде на власт.
Но неговото владеење, макар да предизвика огромна многукратна штета, се разобличи.
Се поставува прашање, кои мотиви и интереси ги водеа и водат Слободан Чашуле, Оровчанец, Трендафилов, Б.Стојаноски и другите пратеници и натаму да веруваат на Бугарин.Од изворната монголоидна раса. На еден пичкин дим.
Споредбата на Љубчо со пиче, е навреда за органот. Тој е Пиздин дим, каде пизда е карактерна особина.
Не сум “учен“ има ли можност, на овој скот, да му се одземе МКД државјанството.

Токму у смисла на политичка карактерна особина беше употребен спорниот поетски израз.
Сепак - јас не би го навредувал Љубчо по никаков основ.
Дури ми е и симпатичен - но, само како поет.
Што не се здружат со Доста па да организираат Благоевградски вечери на поезијата? :)

roxane рече...

Е мене овој Љубчо ми е модерен македонски антички феномен. Дури, и денес после целиов овој пад и масакр сметам дека многу погрешно му се посветува внимание. (не овде по блогови, туку новинарски чланци, изјави на разни професори, политичари и паметњаковичи)


step back in time

accencion
1989-1999 (годиниве ми се апроксимативни)

Љубич, ВМРО-вец, млад интелектуалец, ПАТРИОТ, лавче, вергина, солун е наш.. Аххх скоро цела нација паѓа во еден фатаморганичен антички мегаломански транс.

У моментите кога ради разни скандали и масовно сељаштво у лидерскиот блок на вмро, кога им ’опаѓа кредибилитетот’, они Хоп , нова доза на патриотизам.. пропратено со класично мразење на Срби и секој што не мисли као што они мислат се Србомани (!) ова е така добро даунлодирано у матичните клетки на луѓево што и ден денес ти е истата шема. Се разбира, топката малку се префрлува, од патолошко мразење на срби , мразиме грци.

Додека еден процент на луѓе (со мозок) викаа “абе ај достате со вмро , Љубчовци,Дости, бугари се нели глеате методично работат на ширење омраза и ја прават прчварница земјава“ ... Е тој процент беше дивљачки нападнат и од симпатизерите на вмро и од оние кои не се. .. Едноставно причата беше, платен си од слобо, аркан, или мицотакис па така ЗБОРИШ!

зошто нашите национални икони на патриотизмот НЕ можат нели да бидат предавници и некакви си болгари ???

секако дека начинот на кој они ја водеа таа нивна автократија , доведе до тоа да медиумските скрибала практично не можеа да ги критикуваат овие Благовестијава.. па просечниот мак. мозок кој ионака не чита нешто многу , не ни успеа да сфати дека бил -изигран.

туку и понатаму СЕ’ што не чини у земјата е оправдано со “комуњарите бе“.. а ваму некој што направил од нив епилептично депресивни сиромашни мајмуни, никому ништо !!

пошто ваљда се осеќаат дека добиле нешто за возврат ..? (лавчиња, докази дека нашата днк е 98% иста со античките македонци, карти со халкидики у него, у библијата се зборува за МК.. и така други убаини што го топлат срцето)

СВе на све,
Љубчето сега си го прчи у неговата патриа мадре, одвреме на време ради мегаломанија, хоп ете ти го ’ЌЕ изјави нешо за тие таму неосвестените сиромашни Македонци’.. си печати книгички кои можат да носат наслов “how I screwed my own country“, башка Болгарите го обожаваат (и пред да им дојде), има повеќе од 30милиони еура.. меѓу своите е.. ахххх

кај се сеа сите тие видни професори, кои често си го прчат низ интервјуа за еуропски интеграции дрн дрн транзиции и сл.гл. ДА земат и да зборат за овој скот? да изададе некој книга со јака анализа.. со истражувачко новинарство, од типот на книгите кои се за Пиноче и како он е поставен, од кого, зашто...

ме сфаќате што ми е зборот ???
зошто нема малку проливање крв низ печатот , вадење документи , сведочења? не друго, само на тој начин може да им фуфка на овие сега што се на власт и идните што ќе дојдат ..

Пошто ако вака јавно некој ја испроституирал земјата, се правел херој во периодот кој му бил назначен, собрал куферите и чао џаци, следниот платен “херој“кој ќе се појави однапред ќе знае дека шо ида прави, ма ионака никој ништо не му може.

Рокси, ме бендисува твојата snap-shot анализа.
Да беше сега СДСМ на власт, Љубчо ќе беше експресно уапсен на сред ЧУМУ, а на Бучковски нема влакно да му фалеше.
Фактот дека Љубчо и Буч се сеуште актуечни политиччари е доказ дека не функционира принципот на политичка одговорност.
Инаку, одамна ќе беа минато свршено време.

Стойчо рече...

Политическа отговорност се носи по време на избори - ако избирателите решат че искат комунисти, ще изберат комунисти, ако искат албанци - албанци ще изберат, ако искат демократи - демократи ще изберат.
Жарко, защо имам чувството, че искаш да обесят Любчо Георгиевски само защото се е декларирал като българин? В България също имаме навика да демонизираме някои политици (имам предвид "офиациланите" медии , акто Труд например) - но обикновено в блогосферата се отнасяме доста по-толерантно към тях.

Дали е вярно предположнеитео ми, че се отнасяш толерантно към всички (албанци, сексуални и други малцинства), но само към българите (хората с българско самосъзнание в Македония) не си толерантен? Както и по-голямата част от македоснката блогосфера, разбира се

Ще се радвам да ме опровергаеш:-)

(Бирата не се отменя - Скопие е на 190км от София, та може да отскоча до там някоя събота или неделя)

Стојчо - ќе пиеме бира, секако :)
Е, сега, ти ме обвинуваш за нетолеранција кон Љубчо - само поради тоа што се декларирал како Бугарин.
Немаш основа за тоа, уште помалку за обвинувањето дека само кон Бугарите не сум ти бил толерантен.
Љубчо ми е мета (впрочем, како и повеќето други политичари) - поради други разлози.
Дали тоа што се декларирал како Бугарин го ослободува од политичката одговорност во врска со хушкњето на војна, корупциските скандали, желбата да ја распарчи Македонија?
Во неколку наврати сум пишувал за дискриминацијата кон Бугарите во Македонија. За повредата на правото на здружување во случајот „Радко“, за расизмот и ксенофобијата во случајот „Мара Бунева“.
За другите работи - кога ќе пиеме бира :)

roxane рече...

Зомби, не си ме сфатил.. според коментаров што ми го лепна, ама ииич..
но добро не е страшно не дека очекував нешто друго
фала и пријатно.

Стойчо рече...

Прав со да си нетолерантен срешу някой политик заради "врска со хушкњето на војна, корупциските скандали" и т.н.
Но в поста си наблегнал не върху това (война, корупция), а върху факта че се е декларирал като българин (даже виж каква снимка си сложил:-)
Затова човек остава с впечатлението, че ти си нетолерантен към Георгиевски заради българското му самосъзнание, а не заради войната и корупцията. Даже македонските ти читатели са го забелязали (виж че говорят за "монголоидната раса", а не за корупцията).
Уточнението е важно.

Май верно требва да дойда да си пием бирата - заради по-дългия разговор.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week