Што значи да се биде стружанец?

3/11/2007

Некогаш, во Струга, владееле следниве идентитетски правила.
„За да бидиш стружанец, треба да исполниш четири критериуми:
Да висиш на мостон;
Да носиш бриџ пантолони;
Да го мразиш Охрид;
Да навиваш за Караорман.“
Че да е така, или не?
Сигурно треба и на струшки да знаеш да збориш, а разликите меѓу струшки и охридски се посебно битни разлики!
А, што значи да се биде Охриѓанец?

5 коментари:

shrek рече...

да се немет „усул“ за туризам :)

Анонимен рече...

Da se nemat usul ni za naturizam :)

Dejan рече...

збориш на струшки е зборВиш!!!

GoodBytes рече...

Вчера бев до Струга баш, кај една струшка легенда... За мене Струга е град каде секогаш сум се чувствувал убаво. Со него ме врзуваат неколку убави спомени, а луѓето кои ги знам од таму се многу поврзани со Охрид и воопшто не го мразат ни градот, ни охриѓани - што не мора да значи дека е точно за сите стружани, не знам.

Најубав спомен од Струга ми е од моите средношколски денови, кога се правеа супер рок журки во хотелите „Дрим“ и „Белград“, а секако и во клубот „Оаза“. Ние одевме речиси секоја вечер, и покрај тоа што ни беше скапо да полниме бензин, и покрај тоа што моравме да ги избегнуваме струшките полицајци кои беа насекаде.

Втор важен момент е што Струга е „the home of Slave Keleshon“, кој заедно со „со точка“ Костиќ се двајцата најголеми диџеи кои Македонија ги родила.

Јас пак го паметам „Пливалиште“, некаде од 1990...
И тогаш Струга беше град на журки - оти претежно таму летуваа млади, оти беше поевтино од Охрид.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week