Македонски секс

6/09/2007

Пребарувањето за „македонски секс“ на Google даде само еден нерелевантен погодок (бугарска страница)!

„Можеби треба да измислиме и некоја македонска варијанта; има некој предлог?“ – сугерира една интересна колумна.

Што мислите, дали македонската варијанта треба да биде „рамковен секс“ – комбинација на претежно „секс на македонски начин“, зачинета со една четвртина „албански секс“, и одредени пози на турски, ромски, српски, влашки и бошњачки секс?

Ама, што би било „секс на македонски начин“?

Еден глуп виц вика дека кога Трпе побарал секс на македонски начин од проститутка, таа го прашала отпосле:

„- Се беше супер ама што беше работата со секс на македонски начин?
- Ништо особено тоа значи дека ќе ти платам утре.“

Едно нешто ме мачи. Ако сме потомци на Александар, како што сметаат некои, тогаш неговите би-сексуални дејанија би можеле да ги нарекуваме „македонски секс“. Нема спор со Грците, затоа што македонскиот би-секс би се разликувал од „грчкиот“: „Грчки секс“ е всушност сосема баналниот анален секс, кој се практикувал уште во древна Елада.“ (колумната).

8 коментари:

Стойчо рече...

Абе Жарко, абе сине, как можа да го кажеш това за българския сайт??? Ами това е сайтът на Комитата http://lozarivinari.blogspot.com , където той представя съвременната македонска литература на българските читатели?
Ай земи се стегни:-)

Анонимен рече...

Браво, ме расположи на македонски начин :)
Не ми се веруваше за тој наш специјалитет да има само еден бугарски нерелевантен запис. Па проверив и :
Results 1 - 10 of about 703 for "makedonski seks". (0.35 seconds) ;)
Грци е**те се в г** :P

Анонимен рече...

Ако Александар е пример, тогаш треба да се помеша малце едипов комплекс со мачизам, официјализирани групни силувања и криење на бисексуалното „другарство“.

Стойчо рече...

Жерко, вече тази твоя статия е първа при търсене на понятието македонски секс - можеш да се гордееш ;-)

Мерси Стојчо, а и големо благодарам до Комитата за преводот (или, ако што вели тој - адаптацијата :) на Българска любов.
Уште еден мој придонес на темава е текстот „Сексуалниот живот на македонците“ - несомнено преведен на бугарски јазик: СЕКСУАЛНИЯТ ЖИВОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ: ПЕНИСЪТ, ИЗГУБЕН В ПРЕВОДА
(на крај си пишува - превод)

Incontinentia рече...

Македонски секс е се уште теоретска активност...до праксата ќе дојде со евентуален еволутивен развиток на Македонецот: Македонски секс е сам да се ебеш себе си у г'з (со опроштение на речникот ми) а од фигуративност ќе преминеме во буквалност кога малку ќе се измешаме со црната раса.
Ах, стереотипи...:)

Само би надополнил: треба да имаш г'з, за да можеш сам да се ебеш себе си у г'з! :)

Анонимен рече...

ако се напише истото на Латиница се појавуваат многу повеќе страници, дури и Македонски.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week