„мала Македонија“

6/03/2007

Има само една Македонија?

Ептен сме големи, нема што!
Зошто немам чувство дека навиваме за иста Македонија?
И зошто толку упорно се форсира мапата на „мала Македонија“?
Зошто постојано се заташкува мапата „Македонија до Индија“?

14 коментари:

Анонимен рече...

Жарко, защо повечето от линковете към мак. блогове (blog.com.mk) не работят?

не знам, можда привремен пад на системот.

Анонимен рече...

А што па тебе ти пречи тоа некој што носи маичка со картата на етничка Македонија? Бог да чува.

„А што па тебе ти пречи тоа некој што носи маичка со картата на етничка Македонија?“
Ми пречи, затоа што картата е многу мала.
Ако Хунзите се сметаат за остатоци на античките Македонци во Пакистан, тогаш картата треба да биде до Пакистан! :)

ne razbiram... рече...

Жарко,ova vo off topic, ama nema koj da mi objasni... Dali avtorot na sledniot tekst:
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=99E09E45AE129C4CB87D28EE8F72892F
so onie dve-tri recenici od podnaslovot, koi se odnesuvaat na transplantacija na covecki organi, se iznesuva protiv istata? Ne razbiram...

Анонимен рече...

Ogi e.
U curac sum ja zaboravil lozinkata, pa da ne bidam anonimen.
Mene mi preci, shto nemozam da otidam do Nakolec

Не знам конкретно на кој текст мислиш (не работи линкот), ама во тоа текстовите од „Дневник“ што јас ги прочитав, има многу недоречености.
Ако ги најдам фамозните правилници, може и нешто да напишам на темава.

roxane рече...

Жарко, пред некој ден гледам еден монголец со маичка и карта на монголија со се унгарија во неа со се све. :(

не дај боже сеа уште и турциве да земат да се шетаат со отоманска империја маички ;)) ќе се смееме тек тогаш

А ако излезат и неонацистите со маички (или тетоважи)на третиот рајх од 1943, дали и тогаш ќе се смееме?

Стойчо рече...

Майтапа настрана, но наистина линковете blog.com.mk не работят!
Може да са забранили достъп от чужбина? защото хакнаха сайта vasiososed.blog.com.mk? ;-)

можно е, види на http://volanskopje.blogspot.com/,
тој пишеше за тоа.

i natamu ne razbiram рече...

Tekstot e na prof. d-r Sarkanjac (od sabotniot broj, 2 juni) za verata, religijata, molitvata, bolestite... I sega jas ne sfakjam, dali covekov misli deka namesto da se vrsi transplantacija treba da se vrsi molitva... vo tekstot eksplicitno stoi deka doktorive treba da se molat za pacientite. a so toa sto samo vo edna recenica ja spomnuva transplantacijata, i bidejki celiot napis ima religiozen karakter, znaci li toa "Molitva namesto transplantacija", kako mozen odgovor na Filozofskiot Fakultet na narodnata pogovorka: "Motika namesto molitva".

komitata рече...

Има и още един интересен въпрос - кой в коя карта и по кой договор е дефинирал границите на "Етничка Македония", така както ги виждаме на маичката ;-)

Анонимен рече...

ОКеј жарко ја те оставам овде со Бугарчињата пошто само со нив можеш да се разбереш. Среќа има малку луѓе како тебе и ќе ве има уште помалку, срам за сопствениот народ си ти (ако воопшто си се изјаснил за МАКЕДОНЕЦ на пописот).14.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week