Македонската ксенофобија го повампирува „бугаризмот“

6/26/2007

Дури денеска ја видов оваа изјава на Божидар Димитров, автор на книгата „Българите - първите европейци" и на Десетте лаги на македонизмот:
„Македонистите се ... на едно исклучително ниско интелектуално ниво кое во Бугарија не можеш да го набљудуваш како ниво дури и кај најниските социјални групи... Тие тврдокорно веруваат дека ние сме Монголци, Татари и врз основа на тоа ги развиваат своите теории, своите обвиненија... Тоа се болни луѓе, многу од нив кога седат зад компјутерот не си ги земаат апчињата, кои што треба да си ги земаат...“ (кликнете на првото видео на постот
Хистерија)
Ете, тоа е „исклучително високото интелектуално ниво“ на Божидар Димитров, директор на бугарскиот Национален историски музеј, кој коментира расистички постови на некој маргинален македонски блог, до вчера посетуван од шака луѓе.
„...Македонците едноставно немаат историја...“ – тврди еден од новинарите експерти за македонците и македонизмот, коментирајќи за блогот.
Многу врева за еден идиотски блог, а притоа, на „блогерајот“ слободно си живеат анти-македонски расистички блогови, и никој не ги чепка затоа што кај нас била забранета цензурата. (видете
„Вашиот сосед“ ... Фокус ... Блог ... и ФОКУС - огорчен од некои МК блогови ...)
Потсетување од еден постар пост:
„Тој што друг јавно ќе го изложи на подбив по пат на информатички систем поради неговата припадност кон определена заедница, етничка или расна група или верска определеност, ќе се казни со парична казна или со казна затвор до една година.“ (чл. 172 ст. 3 од КЗ). Берете памет блогери!

Многу повисоки се казните за изложување на подбив (со намера за исмејување) на Република Македонија, нејзиното знаме, грб или химна или на македонскиот народ и припадници на заедниците - затвор од три месеци до три години! Затвор до три години можете да добиете ако излагате на подбив и некоја странска држава или меѓународна организација.
Сепак, највисоки се казните за „излагање на подбив на националните, етничките или верските симболи кое разгорува „национална, расна или верска омраза, раздор или нетрпеливост“ - можете да добиете казна од една до пет години, или дури десет (ако дошло до безредија или насилство).
Препорака за читање:
The Convention on Cybercrime .

11 коментари:

Стойчо рече...

Жарко, май си решил да компенсираш постинга за Латас;-)
Остави я тая работа на Спартак - той добре се справя...:-)

Стојчо, повеќе се надевав дека ќе ве испровоцирам тебе и Комитата да прозборите на тема „Божидар Димитров“ (вашиот „Латас“), ама изгледа не успеав во намерата :)

GoodBytes рече...

Македонија нема веќе никој да ја добива на маса или освојува, па затоа е најдобро да се смират страстите кои горат наоколу. Јас се надевам дека овие наши балкански демони ќе исчезнуваат како што врват годините.

Страстите се палат најчесто кога тоа ептен му одговара некому.
Секој идиот може да отвори блог на „блогерај“ и да шири расистички забелешки против секого.
Повеќе ми беше да укажам на тоа дека блоговите може да се користат и како моќно средство за софистицирана манипулација со јавното мнение, и дека воопшто не се наивна работа.
Ако внимателно се анализираат изјавите на бугарските новинари, може да се согледа општа тенденција за оправдување на бугарското „психијатриско“ стојалиште кон „македонистите“ како болни луѓе со испран мозок.
Ваквото стојалиште не е од вчера, туку влече корени од времето на Тодор Живков.
Македонците се млада нација, и како и секој адолесцент се прилично чувствителни на секаков облик на негирање.
Но, тоа воопшто не ги оправдува ксенофобичните и расистички испади против Бугарите, кои во случајов се искористени за оправдување на бугарската политика на негирање и културно омаловажување.
Едноставно, како и Грците, даваат многу лош пример за ЕУ-однесување.

Стойчо рече...

Стига бе Жарко, как можа да кажеш че македонците са млада нация??? А Александър Македонски? А... (кой беше следващия)????;-)

Стойчо рече...

Ха, сетих се нещо: Жарко, какво ще кажеш да обменим линкове?

komitata рече...

Мен повече ме притеснява това, че няма никакъв диалог по темата. Не може диалогът между две нации да се остави на няколко блогери, кандидати за психиатрични клиники. Ето например денонощно в Македония се цитират Божидар Димитров, Кр. Каракачанов, Кр. Узунов - няма да е лошо да им се даде думата директно на екрана на националните медии в Македония.

Трябва да се елиминират посредниците, които преразказват чужди позиции. В крайна сметка Македония и България са съседки - не струва много скъпо да се покани гост от другата държава да си изясни позицията и да му се зададат въпроси.

За мен реакцията на българските медии беше прекалена (претерана). Цяла държава да се занимава с блога на един психопат? Това говори доста лошо за нашите медии.

От другата страна "македонската омраза към българите" е стока, която много добре се продава на българския медиен пазар, като основната идея, разбира се е , да бъдат изкарани македонците като хора, които не познават миналото си и най-вече, които смятат българите за чужд народ, който е бил окупатор в миналото. Тази мисъл е толкова чужда на българския народ, че повтарянето и всеки път учудва , а по чувствителните дори шокира.

Така и не се разбра кой е тайнственият ксенофобичен блогер от Македония, ако се беше разбрало, той щеше да получи широка публичност в българските медии, а българите щяха да получат "неприятеля" който подучва македонците с антибългарска пропаганда.

Така че в заключение, проблемът си остава липсата на диалог. Ако някой очаква проблемите да затихнат, с течение на времето или пък защото вече реалностите са други (по някое време и двете държави ще станат членове на ЕС и НАТО), той много се лъже -- трябва да се премине през катарзиса на осъзнаването на миналото и контакта, и трябва да се премахнат посредниците, които интерпретират чуждите позиции.

Не може Латас да бъде говорител на българската позиция, а Красимир Каракачанов или Красимир Узунов на македонската -- трябва всеки да говори със собствения си глас. Аз бих подкрепил инициатива водещи интелектуалци от двете страни да гостуват във водещи ток-шоута където да им се задават възможно най-неудобните въпроси.. и тогава може и да видиме прогрес по темата..

Няма да е лошо и македонците да си организират и диалог с албанците, но това е друга тема...

Комита, прилично се согласувам со тебе.
Медиумската гетоизираност е голем проблем, кој лесно може да се надмине со некои од твоите предлози.
Има премногу чувствителни прашања, вклучително и прашањето за Бугарската окупација.
Ти благодарам што ме поттикна да постирам на таа тема, оти веќе имам и некои теренски истражувања во врска со тоа прашање.

Стојчо, те ставив во „Блоговиденија“.
Ќе го гледам уште еднаш „Истрел“, па ќе пишам нешто и на таа тема.

Стойчо рече...

Е, Жарко, изпроворкира ни :-)
Като цяло проблемът е именно в посредниците: реакцията bTV (аналогът на вашата А1) срещу оня псохопат беше абсолютно излишна и както каза Комитата - претерана.
Преди този репортаж в България никой не знаеше за този блог (става дума за вашиотсосед.блог.ком.мк) - че блогът беше идиотски - спор няма, но и беше абсолютна глупост да му се обръща внимание. В интерес на истината в България почти не се знае, че съществуват и македонски блогери, преди репортажа ;-) Шегувам се;-)
И частната телевизия реши да си вдигне гледаемостта, като направи репортаж за тоя идиот (вашиотсосед). И какво се получи - щуротии отсекъде.

Съгласен съм с Комитата, че проблемът е в посредниците - какво толкова ще стане, ако някоя ваша телевизия покани Божидар Димитров в някое свое ток-шоу и му задайте най-гадните въпроси, за които се сетите? Таванът на офиса на Латас ли ще падне, ако стане така?

Аз лично не харесвам Божидар Димитров (по съвсем други причини - не заради познатите ви тези), но той е добър полемист и ако го поканите на публична дискусия - ще се получи мнооого яко и интересно.
Ако искате поканете и други интелектуалци или историци - може да се получи наистина интересно.
Е, в краен случай може да организираме пиене на бира с интелектуалец като Комитата в някоя кръчма - и аз може да дойда - тогава ще стане истински купон (party);-)

Стойчо рече...

И аз те добавих:-) Поздрави:-)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week