СДСМ и македонскиот национален идентитет

3/05/2009

Погледнете ги само десетте програмски определби на СДСМ:

1. Сочувување на македонскиот национален идентитет

2. Политичка стабилност на Македонија

3. Членство во ЕУ, членство во НАТО

4. Вистински економски прогрес

5. Повисок животен стандард и намалување на сиромаштијата

6. Квалитетно образование достапно за секого

7. Здравство за сите

8. Пензии за достоинствен живот

9. Европско и профитабилно земјоделство

10. Подигнување на квалитетот на животот на секој човек

Обични апстрактни фрази.

Дали некаде ги забележавте зборовите – демократија, владеење на право, човекови права?

Верувале или не, приоритет број 1 е „сочувување на македонскиот национален идентитет“. Значи, и СДСМ верува дека најмногу политички поени носи приказната дека идентитетот е загрозен.

А што „бранителите на идентитетот“ од СДСМ подразбираат под „македонскиот национален идентитет“?

Аман веќе, престанете да ни го браните идентитетот.

7 коментари:

Еве, и Фрчкоски ветува - решение за името, кое се состои токму во зачувување на македонскиот идентитет.
„Тоа е гаранција на нашиот национален идентитет, македонско име и македонска држава. Република Македонија како уставно име останува, не се менува, а додека името за меѓународна употреба кое треба да го замени ФИРОМ ќе биде подобро од она што ВМРО-ДПМНЕ го прифати пред Букурешт „Република Македонија (Скопје)“, изјави Љубомир Фрчкоски, кандидат за претседател на СДСМ. (А1 - Фрчкоски: Имам решение за името кое го зачувува идентитетот)

Анонимен рече...

...da, da treba pokonkretni raboti, kako na pr. "demokratija, covekovi prava, vladeenje na pravo", koi se daleku poveke specificirani i se znae na sto precizno se misli, ne se toa prazni deklaracii.

Zarac, te cenam i pocituvam, ama znaj deka opredelbite na partiite se sekogas deklarativni frazi koi gi reflektiraat nivnite vrednosti i koi treba da go privlecat vnimanieto na glasacite.

Od druga strana, znam deka imas MA po demokratija i covekovi prava:), no ne bi te zagrizilo ako po zavrsuvanjeto na 2 dekada na demokratizacija partiite seuste se zalagaat za demokratija, covekovi prava i vladeenje na pravo? Se razbira deka istite seuste treba da se razvivaat vo RM, ama golem del od partiite denes veke gi imaat prifateno i pomalku ili poveke gi pocituvaat ovie vrednosti.

Demokratijata vo RM e mlada i krevka, no vibrantna, covekovite prava se krsat, no fundamentite na nivna zastita se silni, vladeenjeto na pravoto e sporadicno, no postoi.

Razvojot na vrednostite koi gi istaknuvas e neminoven. I partiite ke go dadat svojot pridones.

Shepard рече...

ја па се згнав да барам програма на фрчко, ама никако да ја најдам :)

Анонимен рече...

Ako sakash da gi prochitash programite na Frcko, pobaraj gi kafeanskite menija.

„ne bi te zagrizilo ako po zavrsuvanjeto na 2 dekada na demokratizacija partiite seuste se zalagaat za demokratija, covekovi prava i vladeenje na pravo?“
Повеќе ме загрижува тоа што и СДСМ очигледно ги игнорира клучните забелешки што ни се упатуваат од меѓународните набљудувачи - дека имаме дефицит од демократија, човекови права и владеење на право.
Шепард, и јас ја очекувам програмата на Фрчко со нетрпение.
"Три месеци избори се спремат, а Фрчко, програма си нема.“ :)
За програмите на Иванов и Најческа, во следните постови, најверојатно утре.

Анонимен рече...

Abre tikvaru eden tikvarosan,posle site debakli i izgubeni kompasi na toa tvoe sdsm i posle seto toa sto Mirka go kaza vo javnosta za tvojot Branko i onoj idioton Frcko....zarem uste imas lice (jas pak kogo prasuvam) i jades gom.a i ukazuvas na nekakva si programa.......imam resenie za imeto koe go zacuvuva identitetot....biser nad biserite....abe nosete se u tri picke materine

Анонимен рече...

Како и на минатите парламентарни избори така и на овие СДСМ излегува со некои „проверени“ шеми за влез во ЕУ или за решавање на проблемот со името (во наша корист нормално) но секако тоа „пали“ само ако победат на избори, недај боже да ги споделат фамозните планови со некој друг!

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week