Игнорирањето на насилството раѓа уште поголемо насилство!

3/30/2009

Неколку изјави од медиумите во врска со насилството на плоштадот:
1) Извадок од гостувањето на „Алсат“
„Аналитичарите Жарко Трајановски и Сефер Тахири сметаа дека одговорноста за вчерашниот инцидент на плоштадот на Скопје им припаѓа на државните институции
Според аналитичарот Жарко Трајановски инцидентот беше во функција на предизборната манипулација со верските чувства на граѓаните.
„Секој протест е во поширока смисла на зборот политички. Ако во нешто се во право владејачката партија е тоа дека навистина во случајов имаше манипулација со верските чувства на граѓаните во партиски цели, меѓутоа таа манипулација веќе со месеци е дело на владејачката партија и се работи за
предизборна манипулација. Ова беше обид на група на граѓани да се спротивстави на таа манипулација, но и на беззаконието, на изградба на црква по пат на декрет и со газење на законските процедури и игнорирање на негативната одлука на градоначалникот“ изјави Трајановски“. (Аналитичари: Државните институции одговорни за инцидентот во Скопје)
2) Изјава за „Дневник“, цитат од блогов:
„Меѓу демонстрантите беше и Жарко Трајановски, активист за човекови права.
- Откако „крстоносците“ видоа дека полицијата не реагира ниту на отворе
ното разгорување национална нетрпеливост ниту на организираното попречување на протестот, дел од нив почнаа и физички да се пресметуваат со протестантите од Прогресивен млад синдикат и Прва архи бригада. Употребата на физичка сила се случуваше пред очите на полицајците, кои не презедоа никакви мерки против лицата што со клоци, тупаници, шлаканици, закани и разни форми на психолошко насилство се нафрлија врз помалобројната група, главно студенти и граѓани - раскажува тој.“ (Право на слободно изразување ќотек)

Демонстрантите извикуваа
„Не го силувајте Скопје“ и пееја „Градот убав пак ќе никне“


3) Изјава за „Шпиц“:
„Експертот за човекови права, Жарко Трајановски [сите ми го утнаа презимето] смета дека контра-демонстрантите извршиле кривично дело „спречување јавен собир“, за што е предвидена парична казна или затвор до една година. Според него, МВР се однесувало како пасивен набљудувач на насилството.
- Целта на втората група или „крстоносците“, не беше да организираат паралелен протест, туку да го попречат остварувањето на правото на мирен протест. Иако разгорувањето на верска и национална нетрпеливост е сериозно кривично дело, никој од присутните полицајци не реагираше, ниту пак се обиде да ги уапси разгорувачите на омразата – вели Трајановски.“ („Удар врз демократијата“)
А1 има уште пожестоки наслови: Терор врз демократијата! и
Недозволиво силеџиство во присуство на полицијата

4) Имав и гостување на вестите во „Алфа“, но не можам да најдам интернет линк.
Затоа, ќе парафразирам една од пораките.
После очигледното силување на македонската демократија, многу е битно како ќе реагира МВР. Дали ќе се обиде да го „покрие срамот“, или пак ќе ги уапси силувачите на демократијата и ќе ги изнесе пред суд да одговараат за сторените недела.

Од многубројните впечатливи реакции по блоговите, би издвоил само една:
„Сто пати се покајав што не напишав нешто по повод насилното прекинување на трибината на ГЕМ во Струга. И покрај тоа што воопшто не се согласувам со нивните ставови, воопшто немам добро мислење за тие луѓе и сомнежот дека можеби се работи за местенка (каква што токму тие често пати правеле во минатото ), сепак требаше да се реагира. Премолчувањето на секој таков настан е причина за исти такви инциденти, секој следен пат поголеми и позастрашувачки.“ (Стоп за македонската недемократија!)
И покрај неоправданите сомнежи на Кнсис за ГЕМ, неговиот заклучок го потпишувам.
Игнорирањето на насилството раѓа уште поголемо насилство!

5 коментари:

Meri рече...

tnx...da ne se pojavese na vesti da progovoris za coveckite prava i slobodi, ke se zaprasav dali sum samo jas luda sto cekam nekoj da se pojavi na vesti i da progovori za coveckite prava i slobodi.....

Кочо рече...

Почитувани,
никогаш не сум посегнал по правото на некој да се изјасни дека е ЗА или ПРОТИВ било што, никогаш не сум му оспорувал право на некој да се изјасни дека застапува некакви права без да се преслушам себеси или меѓународните договори кои државата ги поптипишала, и не сум се сметал себеси за екслукзивен граѓанин кој треба да ужива права наспроти други, напротив, сум мислел дека ми се загарантирани, како и на другите. Сум се сметал за граѓанин кој треба да допринесува за нивно унпаредување... Како еднаков!
Јас немам одговор на запенетите усти кои сакаат да ме линчуваат!
Јас немам одговор на црковните знамиња кои треба да ме натепаат и замолчат!
Јас немам одговор за загрижените луѓе кои не разбираат што им се случува!
После се, после оваа невозможна олимпијада, јас се прашувам дали сум јас овде и тука, и кој... и зошто...
Кого јас тоа загрозувам? Со што?
Со тоа што постојам?
Кој си ти?
Кој сум јас?
Зошто?
Што на нас ни се случува?
Јас сум тука да разговарам. Ако можеме ќе дојдеме до одговор...
Ако не... како да не било... Или не било...?
Ние сме граѓани на оваа држава, сојузници во нашата намера да опстанеме...
Не разбирам кој е мотивот за демотивација?
Со голема почит за чувствителноста, разумно ве поздравувам,
Кочо
П.С. Ако не реагирате на ова што се случи викендов во Скопје, незнам за што понатаму ќе разговараме...

„Министерството за внатрешни работи ги осудува вчерашните инциденти на плоштадот „Македонија“ и апелира Бранко Црвенковски да не ги злоупотребува политички во предизборни цели.“
МВР не е политичка партија па да „осудува“ и „апелира“..., туку државен орган надлежен да го спречи насилството и да ги гони сторителите на кривичните дела што се случија на плоштадот.
Ако министерката не покаже резултати ВЕДНАШ, само ќе ги зголеми сомнежите дека гонењето на „демохристијанските“ тепачи не е дел од нејзината партиска „агенда“.

danko рече...

Izjavata na Gruevski:

"- За оваа страна, за која претпоставувам сметате дека е политички мотивирана од нас, можам да ви потврдам дека не е."

Kako moze nekoj da POTVRDI deka nesto NE e?

Еве како. И јас можам да ви потврдам дека нешто е... во ред со нашата „крстоносна“ демократија. :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week