Ројалистичка хипокризија

7/17/2006

Секојдневно, медиумите не бомбардираат со фотографии од мртви или ранети луѓе (дури и деца) и со фотографии од оружје во убиствена акција.
Верувам, се сеќавате, многу луѓе беа шокирани кога беа објавени
фотографии од мртвите тела на браќата на Садам Хусеин. Кај нас никој не се побуни кога беа објавени фотографии од мртвите тела на убиените кај „Раштански лозја“.
И британскиот топ медиум BBC објавува
фотографии од мртви луѓе.
Одеднаш, Британците почнуваат да се бунат зошто е
Објавена фотографија на која принцезата Дајана лежи мртва:
„Потегот на италијанските медиуми предизвикал голема возбуда и огорченост кај многумина, меѓу кои и принцовите Вилијам и Хари, на кои им се слошило од фотографијата. Тие се почувствувале како некој да танцувал по гробот на нивната мајка.“
Не верувам дека размазените „принцови Вилијам и Хари“ биле толку возбудени и огорчени кога ги гледале мртвите тела на BBC и дека тогаш се почувствувале како некој да танцува по гробовите на прикажаните мрти луѓе.
Уште едно сведоштво за Британската и нашата хипокризија.

3 коментари:

Etna рече...

http://bitchkazz.blogger.ba/

килибар рече...

Сите овие фотографски објави на пос(т)мртните ројалистички остатоци се некако бизарни.Смртта на богатите и познатите е смрт на заработувачката од починатите, но и на идеалот за живот од бајките.Една ваква загуба се разбира како загуба на личната иконичност, на имагинарното водство низ палатите на човечките илузии.Смртта на анонимните пак,се прикажува како пројава на нечија надмоќ врз незаштитените, со плуралитет во пораките што треба да не заплашат, преку слика на забрзана и гола смрт.

Etna рече...

eve ti neshto za zanimacija:)


http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=16287877

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week