Препорака за читање

10/27/2006

Ретко што ме остава без коментар последниве години:

„To make the shot work, it helps to get a clear view of the victim’s eyes just before they’re covered. At the end the guys hold up the head streaming with blood and you might need to use some hand-held here, to catch everything. The shot must be framed carefully. It wouldn’t be good if you missed something.“

Weddings & beheadings (Hanif Kureishi)

3 коментари:

нена рече...

ханиф курејши ми беше топ откритие лани - во смисол на книгите, а не на филмските сценарија.

ма тоа арапи, гееви, луди мајки и татковци, лондонски периферии и извикани панк пабови,субстандардни мансарди и кремот на уметничката буржоазија,пролупани индијци и нивните азиски кол герли- ма супер е!
читајте ја книгата интимност прво, па после глејте го филмот (во случај на обратно, малце е понеблагодарно).

А за „Буда од предрадието“, да не правиме муабет :)

нена рече...

најлудачка книга! ептен ми беше жал што заврши кога ја прочитав (тоа ми е лична единица мерка за добра книга :)

мада серијата не сум ја гледала а гледам дека главниот го глуми тој секси дечкото од Лост и од Англискиот пациент...

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week