TOP SECRET

10/22/2006

Од извори блиски на телохранителите на премиерот, дознаваме дека во најскоро време ќе биде решена и енигмата за назначување нов јавен обвинител. Граѓани на Македонија, можете да здивнете - долгоочекуваната жестока борба против корупцијата конечно ќе започне.

Мудрите владини советници, во соработка со научниците од МАНУ, најпосле изнајдоа успешно и трајно решение за прв јуришник во борбата против октоподите, бачилата, урбаната и руралната, глобалната и локалната мафија.

Извори блиски на секретарката на претседателот на МАНУ ни потврдија дека во тајната лабораторија за клонирање во МАНУ се прават последните психо-физички тестирања на неговото височество БРУС ЛИ - успешно клониран од влакно кое во најголема дискреција беше купено од тајните агенти на ЦИА и прокриумчарено преку граничните терминали на Фершпед (за да не се сетат Власите).

Од извори блиски на преведувачката на џез фестивалот, дознаваме дека во тек се тајни преговори со Колман за џез-преработка на хитот „Удри Брус Ли, тепај Брус Ли, потепај ги свииииии...“ - како предлог за новата македонска химна.

Од извори блиски на кинотека на Македонија, дознаваме дека Владата тајно преговора и со Милчо Манчевски за подготовка на сценарио за филмскиот проект првенец на MAKWOOD - „Во октоподовото гнездо“!

Од извори блиски на пудлицата на Градоначалникот на Скопје, дознаваме дека е веќе договорено улицата „Маршал Тито“ да се преименува во „Брус Ли“, а истоимената гимназија да се реформира во училиште за бокс, кунг фу и други боречки вештини - под покровителство на премиерот Груевски.

5 коментари:

oksimoron рече...

:)))))))))))))))))))))))

Од далечните потоци на безумните (де)сораборници, дотекуваат куп мудри глупости :) Јавни тајни :) Рурален урбанизам :) Специјални филмски ефекти ;)
Каков „Гол пиштол“, ова ти е маскирана нуклеарка :)
Ме пресмеа со постов Жаре. Го предлагам за пост на годината :)

п.с.Брус ли....хм...јас повеќе си го сакам Џеки Чан. Може мала ургенција?! :-P

tv-set on blue рече...

се придружувам на подршката за пост на годината..:)))

е ова заслужува споменик, место Тито ете Брус Ли врз босански камен у тоа змајевата поза.
:)))

Shepard рече...

ахаххааааааааа

аааааааааааааааааа

антологија!

Од извори блиски на ДУИ, по e-mail ни пристигна коминике во кое се најавува ургентна акција од страна на групата лојална на Командант Вентили (планирано е сечење на водоводните цевки во Собранието) доколку споредните улици кои што ќе се сечат со булеварот „Брус Ли“ не ги добијат следните имиња: Џеки Чан, Чак Норис, Командант Чакала, Командант Џејми Шеј, Шабан Трстена и Михаил Тимофеевич Калашњиков.
Од извори блиски на стенодактилографката на Собранието, дознаваме дека постои спремност за прифаќање на предлозите на ДУИ под услов тие да го гласаат Законот за полиција.
Од извори блиски на поранешната невладина организација „Транспарентност“ дознаваме дека во околината на Карпош е прокриумчарен еден тон црн поликолор со кој се планира да се изграфитираат сите сиви и бели површини од градскиот ѕид - доколку не се прифати ултиматумот - плоштадот да го добие името „Командант Коки“.

volan рече...

Ме изнасмеја ...

Добар пост ... како и повеќето твои...

Си направи филмче ... ако веќе не си режисер - си ја згрешил професијата ... имаш имагинација за режија ... :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week