А слободата на изразување?

3/07/2006

Го поздравувам потегот на Вуна (и останатите) јавно да реагира и протестира против навредливиот говор полн со негативни стереотипи, изразени во песната „Ода за незнајната Учка“. Беше прекрасно да се чита пост кој заслужи над илјада посети.
Сепак, она што загрижува во дел од коментарите е отсуството на култура во однос на правото на слободно изразување, дури и кога станува збор за информации кои навредуваат, шокираат, или вознемируваат.
Би потсетил само на една препорака на HRW околу случајот карикатури: „Општество изградено на слободата на изразување и вредностите на жестока дебата би требало, секогаш кога е можно, да го пресретнува навредливиот говор со повеќе говор - со денунцијации, приговори, објаснувања - наместо со цензура од името на јавната безбедност.“
Затоа, апелирам до борците за правото на слободата на изразување и во вакви чувствителни случаи да го кренат својот аргументативен меч против повиците за цензура и ограничување на слободата на печатот.
Истовремено, ги поздравувам сите обиди во јавноста (во блогосферата веќе имаше неколку такви иницијативи) за аргументирано спротиставување на сите облици на навредлив и омаловажувачки говор, говор на омраза, или говор кој поттикнува негативни стереотипи, непочитување на разликите, хомофобија, сексизми, расизми, религиозна и други форми на нетолеранција.

26 коментари:

Shepard рече...

фала шефе, значи :)

Ivica Bocevski рече...

Жаре, во право си дека се погрешни сите повици на цензура. Токму фактот што излезе творбата на Рушка овозможи да се распламти оваа дебата во блогосферата. Со секој јавно искажан збор влегуваш во „сообраќајот“ на јавната дебата, а тука мошне често „нема пардон“. Воедно, реакцијата на Анастас конечно внесе свежина во јавната дебата во Македонија.

спартак рече...

Жаре воопшто не си во право. Во овој случај Вуна воопшто не е цензуриран.Баш напротив, он сакаше тоа да го стори. А башка сто си има навика да ги избрише (цензурира) коментарите што не му се допаѓаат.Така да напишаната песна е нашин на изразување на "поетесата". Е сега кој како ја сваќа, тоа е нешто сосема друго.

Shepard рече...

спартаче, блогот е личен, медумот не.

мое право е ја дали ќе бришам коментари или не.

меѓутоа, од многуте избришан коментари, повеќето беа со навредлива содржина, ад хоминем, ад матер, ад патер, ад фамилиас. и боцевски посведочи за заканите (мислам, закани, ало?!). и то на мој блог некој анонимен да ми се заканува? па не да ќе го бришам, кога веќе не можам ни да го тужам ни ништо.

благодарам уште еднаш на поддршката на сите оние трезвени блогојунаци, се надевам дека и друг пат ќе се истапи сложно против окупаторот (на здравиот разум).

Antibloger рече...

Над 1000 посети имаш рече? Па тоа е така оти си поигра со националното чувство на Македонецот. Кога сме кај националното чувство очигледно е дека ти го немаш. Ти си упростено кажано ЈАТАК. Си бил бре надвор некаде од државава ти? Или си полн со вештачки заклучоци сублимирани од деноноќното сурфање низ интернетов. Кога ќе прошеташ малку, ако досега си немал можност за тоа, ќе видиш дека во „најдемократските“ општества што постојат на планетава, обичниот човек па и политичарите неприкосновено ги штитат националните чувства и си ја култивираат националната припадност. Остај ти тоа како тебе ти изгледа однадвор. И плус мало си бе. Јунферче. Имаш време.

antibloger рече...

Претходниов коментар е за shepard. Меѓутоа и ти Жаре си тука некаде. И сакав да кажам дека Офчаров брише се ама буквално се што е во негативна аконотација кажано на неговиот блог. Нека не кажува приказни за мали деца, затоа што мене ми има избришано којзнае колку коментари. А во ниеден не сум го опцул. Некои можеби биле семи - сељачки ама нема вулгаризми. Па сега ти види.

Etna рече...

copy-paste e maajka:D

Cenzuriraj komotno, cenzuriraj molim te
Guzonja, znas otprije da Maajka ne voli
Te ni tebe, ni tvoj bonton, ni tvoju ekipu
Fura komercijalu, a nas nikad ne sti-pu
A i kad se pusti, onda ovdje lako zagusti
Ne svidja se gospodi kad reper nesto izusti
Urednik, urednik na mene ima pik
Dvije proste rijeci i ether se gasi "klik"
Kod kuce djecu tuce, jebe sve po spisku
A mene ne vrti zbog par rijeci na mom disc-u
Al' ne mozes gasit', raja voli rep
Vole iskrene momke i kad opisujemo dojke
Kad opisujemo karanje, po zidovima saranje
Jebem mater onome kome ja hocu
Htio ili ne, na tvoju listu ja docu
(budi siguran)...na tvoju listu docu

*sove*

Hos' me cenzurirat', hoces kurac, neces nista dirat'
Nemoj me nervirat', Maja ce te bombardirat'
Po glavi tufirat', bubrezima ti izonglirat'
Iluminirat', explodirat', na kraju koolirat'
Koji kurac otvaras usta o onom sto ne razumijes
Ciji si tako pametan da mislis da umijes
Gurat nos gdje mu nije mjesto, jos glumit gospodina
Pederu, drugome tu-ki, koliko ti je godina
Samo ti stavi kilt, revers il' ti shinjel
Al' cijeli svijet ce znat' da sam te posl'o u pizdu materinu
I tebe i sve tak'e, strucnjake divljake, kulturne tornjake
Sto nikad ne kresu majke, a drkaju na cajke
Svrsavaju na bonton, ja sam sjeme za hip-hop pleme
Ne stavljej mi kurton, jebi centuru!
Nas pet se izredamo po turu na tvojoj mami
Pa da imas razloga da je stavis...

Ref:
Mozda se tako skupljaju poeni
Rijec je u karanteni
Ako cemo bit' posteni
Popusi mi kurac
Jes' jako sam nekulturan
Kakva cenzura, izvini
Odma' me ti skini (2x)

Ukazi mi postovanje, pizdo, ca-pri ti je sranje
Hamas, tuzlanska gerila, pivo, tequila, nargila
Paket shita iz Brazila, Kardeljevo-Mostar-Tuzla
Rolir izlaz, Sove - Komisija, zelena nargila
Dvije ekipe na istom frontu, na mikrofonu i na bini
Covjek dimi pri brzini 100 kila u krivini
Mostar-Tuzla, Tuzla-Mostar vicem, galamim na sav glas
Nek se cuje, boli me kurac, ko me voli, ko me kritikuje
Rima za izlazak na bini k'o divokoza
Hip-Hop-uru furam care, ne jebem cenzuru
Sit sam zajebavanja, cenzurisanja, sranja
U kuci Tuzla-Mostar, care, nema raspravljanja
Ne mozes nista rec', moras forsirat' kulturu
Il' uvale ti pederi na rimu cenzuru
K'o flaster na usta, K'o ustani, pa sjedi dole
Fejkeri se boje, jer znaju gazda ko je

Kao i svi drugi i mi imamo problema
A nijedan od njih nije sto se tice zena
Sta te fura tvoja cenzura, tortura, zenska frizura
Vidis, mene fura njena figura, znas
Oprosti sto sam prost, ali volim tu umjetnost
Nogice u zrak, Sova Profa sad je gost
Vrati se u stvarnost
Nemoj bola' bost', nemoj bola' bost'
Nadji razliku izmedju tromblona i mikrofona
Sice i miliona, sifona i silikona
Postedi me komentara, ako mi je vruca kara
Stavicu je u hladnu vodu Nijagara
Nemoj skidat' gace s jaguara
Datum s kalendara, jer neke ljude to stvarno umara
Pogledaj u nebo, crne siluete lete
Sove napadaju one koje nanose stete

Ref:
Mozda se tako skupljaju poeni
Rijec je u karanteni
Ako cemo bit' posteni
Popusi mi kurac
Jes' jako sam nekulturan
Kakva cenzura, izvini
Odma' me ti skini (2x)

Cika Sirovina prica svoje price
Zamrznute bajke od klosarskog cice
Pip, cenzura, izvini MC na bini
Kakva su ovo sranja, odma' mi beat skini
Pusti me da kazem, pusti me da repam
Ovako isto k'o da uz instrumental sepam
Sjecete mi text, hocete kulturu
Ja predstavljam svoju, ne stavljaj cenzuru
Sta mi je u glavi to mi je i na papiru
Hajde s nama pusi tiru-liru, dodaj birusiju u istom djiru
Kazem kara ti se stara, ne stavljaj cenzuru
Dolazim iz MOSTAR-a !!!

anti antibloger рече...

Antibloger - ne lazi!!!
ne go opcuva, samo "grklani ke vadese." Znaesh civa odlika e toa? Na picki koi nemaat mozok i argumenti pa se zakanuvaat so fizicka sila. Sokrij se tamu i kuti, begaj od ovakvi krugovi, ne si dorasnat ti za bukvi ne za diskusija.

Знае Етна кај да чепне. Јesi dobra jebo mater... (можеби најсексистичката ствар на сите времиња) едно време беше хит кај мене дома кој на секое пуштање го иницираше прашањето - цензура или не? Одговорот беше не, освен кога доаѓаа баби и дедовци на гости (да не ги стрефи шлог, не за друго).
Ваистина, рапот многу често е антипункт на политичка коректност со сите „ад хоминем, ад матер, ад патер, ад фамилиас“ аргументи (да се изразам политички коректно ко Вуна).
Ете ти добра идеја, наместо да пцуеш експлицитно по блогови, цитирај рапери.
На Коља одлично би му послужил еден цитат од Френки:
Mars u pizdu materinu
svi redom
nemas na bini sta trazit
picka ti materina
FM Jam, FM Jam
Tuzla brate, Tuzla...
Дртавиот блогер Букаро, може слободно да му возврати на анти-анти-блогерот Коља со цитат од Едо Маајка (наместо Боцевски):
Sta je Dash?
Respect Dash
Dash respect
sve zapali
u picku materinu ....
ozezi ( x4 )
sa bine bjezi
ozezi, sa bine bjezi ( x6 )
Не знам што би кажал Анти, тој богами знае добро да зарепуе, го слушав у Велес...

Коментарот на antoblogger, со „нагативна аконотација“, фројдовски ме инспирираше на нов израз - „негативна аконтација“. Може да биде повеќесмислено: а) без „кинти“ на конто; б) не конта малиот; в) философско мислење кое се спротиставува на обидите за обезвреднување на Огист Конт.

Antibloger рече...

Изгледа вие (Жаре и Шепард) си го имате со Фројд. Де нешто Фројдовски разјаснувате и се инспирирате. Истиот израз кај двајцата го среќавам, во иста „аконотација“. Се копирате, се пастирате, се поштувате или едноставно двајцата му мавате заушки на Auguste Conte. Но ако мислиш дека застапувам идеологија, друштвен поредок, колективизам, капитализам тогаш гадно си се заебал. Едноставно милувам национално чувство. Кога се конфронтирам со луѓе со вакви размисли како вашите, се посигурен сум во вистината на тезата за самодеструктивноста вградена во македонскиот код.

Националното чувство подразбира национална свест, која ние ја немаме тука во нашава држава. Еден од нашите проблеми, пријателе antibloger, е токму во тоа што имаме само етничка свест, а не и национална свест. Кај нас националното се поистоветува со етничкото, наместо со припадноста кон политичката заедница - со државјанството или „граѓанското содружништво“.
За жал, кај нас нема услови кога ќе кажам „Македонец“, со тоа да ја изразам припадноста кон политичката, а не кон етничката заедница.
Нешто тука не чини, и треба да go промениме. Треба да создадеме услови за да можеме да си го изразиме и националното чувство, без притоа некој да се чувствува навреден или дискриминиран.
А песните полни со негативни стереотипи, независно дали се за поранешните учки или лавови, не придонесуваат за градење на една политичка заедница, туку за разградување на постојнава. Немам ништо против етничкиот идентитет, ама го претпочитам националниот идентитет.
Има многу што се удираат во гради како „Македонци“, а радо би шитнале територии заради етничка хомогенизација. Патриотизмот подразбира наклонетост кон државата и политичката заедница, а не само кон твојата етничка заедница. Се надевам дека нема да ме прогласиш и мене како „јатак“, или како самодеструктивен Македонец. Случајно сум етнички Македонец, и имам право да не бидам дискриминиран поради тоа. Исто така сум и национален Македонец (ако не ми пукне филм па да станувам Канаѓанец или Новозеланжанец), и мислам дека не вршам никакво „предавство“ ако го претпочитам националното во однос на етничкото, како и повеќето други модерни Европејци.

Анонимен рече...

Pazi se da ne te proglasi - ke ti padne shano velat vo istocna makedonija :))))))

Etna рече...

ne be žare, što ti e:)))ne sakam da se pcujam ja po blogove:D
teorijata sekogaš mi bila.... strana, nali ovaj:D

: ))

Анонимен рече...

ne be žare, što ti e:)))ne sakam da se pcujam ja po blogove:D
teorijata sekogaš mi bila.... strana, nali ovaj:D

: ))

Etna рече...

ete ti binaren nesporazum:D

горјан рече...

бидејќи ја пратеше доста темата со вранишковски,секуларна држава дали сме,еве барам т.е сакам да го видам твоето мислење после вчерашната изјава на министерот за вера на сцг дека ја финансираат охридска-архиепископија,мислам дека заслужува еден пост од твоја страна.

Развигор рече...

Никој не може да ти избрише коментар, ако го поставиш на својот блог.

Секој што знае да напише коментар во туѓ блог, може да си отвори свој.

Ако поставиш линк на твој коментар до нешто што коментираш, особено друг блог, тоа нема да остане незабележано. Другите лесно ќе најдат дека си коментирал - било преку Сајтмитерот, било преку линковите до тој пост што ги евидентира Блогер, било преку Технорати.

Shepard рече...

тачно кажа филип. а глеам жаре, те спопаднаа и тебе „патриотите“. али твоите блогожифци се неистрошени.

убаво го кажа ова, ќе го искористам, сеа ќе си го клам во тефтерчето.

Развигор рече...

Мислата ја преточив и во попроширен пост. Потоа тој ме поттикна да напишам уште еден--на кој забранив коментари--го препорачувам.

Rez(ime) рече...

Razvigor, ti gi prochitav primerite (bilbordi&Ursula), i mislam deka imaat dosta logichki dupki i proizvolni zakluchoci i prelesni definiranja na tolku kompleksnata mediumska (i voopshto demokratska) sfera... (kako bilo porano, kako e sega... - seto toa ti e prelesno, nevtemeleno, zemi chitaj bar Mekluan malku, da vidish deka mediumite proizleguvaat edni od drugi, bar toa:). Nego, drugo mi e poentata (oti mene mediumot me interesira tokmu vo negovite napuknuvanja, procepi, tamu kajshto e prostorot za izlez, za igra; ne me interesiraat mediumite ko proizvolni zbirshtini od epten uprosteni pravila, ko shto ti gi sfakjash:) Nejse, znachi, konechno da go kazham ona shto me pogodi (gornovo vishe manje e nevazhno:) : si chul li ti, be, prijatelche, za adbusters?! Zarem taa sitnosopstvenichka filozofija (moj e bilbordot, eeej, sum platil!) ovde kje ja demonstrirash?! Vo eden nov medium koj tokmu dlaboko gi preispituva dosegashnite mediumski praktiki, pa megju drugoto i sopstvenosta?! Sakam da unishtuvam jebani kapitalistichki bilbordi! Sakam da chkrtam grafiti na tugj posed! Sakam da gostuvam po blogovi! Ebate sopstvenicite shto dur ni razumen koncept na sopstvenost ne umeete da ponudite! Kaj si ti, be, Razvigor?! Vo 1950, koa grafitot i stripot bea vandalizam?! Ne te razbiram - konsekvencite od tvoite stavovi vodat kon eden rigiden, konzervativen i anahron chovek... Molam boga deka samo losho si se odrazil il jas glupo sum sfatil (dva pati prochitav:) Pozdrav

Shepard рече...

rez(ime), не си дочекал па да знаеш :)

то со билбордот мож капиталистички, али ако земеш принцип на неприкосновеност на приватна сопственост, дворчето, шатганот, ондак оправдано е.

е сеа, нормално дека и со дворчето е аждајска споредбата, НО, големо но, колку и да не се коментарите на блогоавторот, сепак се дел од блогот. ја неќум бе на мој блог некој некого да пцуе, да вреѓа шиптари, цинцари, педерољубци и сл., и то ќе го мењам. а башка шо некад може да е апла деликатна ситуација (баш ти знаеш, или контра бандаж, прашај ја адреналина ќе ти каже ако он е зафатен :) ).

и не дека ја не сум за твоето. сум бе. ја долго време имав политика на небришење. и ми пукна филм ко почнаа мајките и шајките, хајките, тралалајките, да лаат, и отерав. мислам, шо, ако некој некому нешо му згреши, ете им блогои.

еве глеј ко за илустрација, овие спартак&антиблогер, кликни ги, па то милина, како ми се изнаебале :) и то е нивно право. али ја кај мене не даам то да ми го пишат. суета, жифци, како сакаш суди.

медиум, ко медиум, ова ти е најотворен и најслободен. али секоаш кога човеко зависи од човеко, има цензура, хомо хомини цензор ест, уше сме у тој стадиум кај шо слобода на првио завршува кај шо почиња слобода на другио, некако не ми иде бе ја некому да дам слобода, у курац, сите сме тоталитаристи, еве ај не сите, ја сум, си признаам, не дам да ми поганат моја пољанка, мое веце, мислам, ја ќе си поганам ама не дам на друг.

у курац, и ја се внесов. ваљда беф јасен, некако шо знам, се осетив засегнат :)

бранко героски рече...

Постов во целина или барем поголем дел од него ќе биде преземен во рубриката „Нов бран“ на НЕДЕЛНО ВРЕМЕ. Поздрав,
ПС. ќе го потпишам со жарко трајановски

Rez(ime) рече...

Se soglasuem so tebe, Shepard, skroz, deka granici mora da ima&pravila (osobeno za shirenje omraza, netrpelivost, lichni navredi itn.) Mene drugo mi beshe poentata: Razvigor veli: elegantno zaobikoli ja cenzurata, bash ko shto dragoto Ursulche sovetue... I toa mozhe da im go kazhe na tie vo S. Koreja il Iran il bilo kade, na krajot na kraishtata, kajshto rabotite prilichno prilichno se kontroliraat, a ispadite od sekakov tip se prilichno rizichni... Kaj Razvigor me nervira lesnoto prifakjanje na proizvolnite pravila, odredenoto pomodarstvo, no najmnogu - nemanjeto empatija za stvarno supresiranite&cenzoriranite! Kako, be, da zaobikolish, ako te butnale u zatvor radi blog?! (ili radi bilo shto drugo!)Segashniov koncept na neprikosnovenata sopstvenost isto taka me nervira, a i ne sum osamen vo toa; vo svetot ima iljadnici grupi shto go preispituvaat kapitalizmot (i negovoto sveto i nedopirlivo srce: sopstvenosta), na najrazlichni nachini, od filozofija&politika preku ekonomija&kopirajt, i tuka rabotite isto taka sekojdnevno se menuvaat. Adbusters se super primer za unishtuvachi na bilbordi (ma i na celata glupava filozofija na advertajzingot!), al suptilno; ne go kinesh bilbordot, no mu crtash crn zab na bleskaviot nasmev, praish igri so zborovi od glupite korporativni slogani itn. I da zavrsham, konkretno so blogovive: treba da se ima razbiranje shto vo Mk sega e bash nekoj preoden period vo internet sferava, em ja ima em ja nema dovolno... I bash ovde treba da se ima golema tolerancija vo vrska so razni ljubopitci shto sirkaat vamu-tamu, ostavaat tragi, a eden den mozhe i kje si napravat blog... A mozhe i nema! Aj pozdrav P.S. Na Gero, politichkiot manipulant so blogovi, ne mu dozvoluem da me prefrla vo Vreme; ko kje pokazhe malku povekje suptilnost, shirochina, mera, vkus, takt, znaenje itn vo negovoto ureduvanje na tie prilichno vo momentov prilichno somnitelni stranici - togash mozhe i kje prifatam da me prefrlaat vo drug medium... Sea za sea, go cenam ovoj ovde urednikov, Zharche-Zhmarche!

Shepard рече...

линукс, резе, линукс!!

:)

Анонимен рече...

Keep up the good work Ritalin treatment centers delonghi dry humidifier Englishwhirlpool dishwashers 84 to87 turbo buick gn regals for sale toastmaster humidifier 999046 Coolers refrigerators Whirlpool refrigerators ice makers Retrograde amnesia and ambien Redy temp humidifier controls Camping motorcycle trailers Fast coffee makers pictures install furnace humidifier windows and fax viewer Antidepressants side effects lexapro

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week