Жените - неспособни за политика?

3/25/2006

Горан Михајловски, во „Сакам да кажам“ (не знам да речам):
"Жените-парламентарки сами си се понижуваат. Како жени не се способни заради своите квалитети да бидат политичарки, туку мора со квоти да ги внесуваат."
За едни може квоти, а за други не може?
Што вели понатаму експертот за женски права:
„Ним им е битен процентот. Не им се битни женските права. Тие им се само покритие во борбата за привилегиите што им ги нуди власта. Ако може парламентарките-процентуалки да си се пензионираат со 25 години стаж, а шивачките нека умираат на машини ако успеат да стигнат до 65 години.“
Меѓутоа, неколку реда по „машката“ критика, следи радикален шовинистички пример за тоа колку новинарите ни се родово сензитивни на дискриминација: „додека мажите им работат во Швицарска и Њемачка, партиските активисти ќе им работат на жените“.
Има ли потреба за коментар?

2 коментари:

32flavours рече...

Ima. Barem licno. Preku takvoeto mi e od "simpaticnite" kolumnisti, ala pece, ala janko, ala ruza, site sobrani glavno vo nedelno, no ete i disperzirani, ko venko, frcko..., koi ja razonoduvaat i ja razpojebuvaat zabogjusanata MK citatelska publika so elegantni metaforicni lupinzi (taa publikata, demek, ete barem znae da cita, i za razlika od drugite sto ni toa ne go znaat - ja koristi svojata pridobivka za da
"nauci") sto? na.. idiotska verzija na "mislenje"... za eden ubav den.. koga i oni ke stanat kako niv... da im se priklucat..
Kvoti? Da se soglasime, toa e stvarno krajno rigidna varijanta na praktikuvanje demokratija, i sto.. ako pretsedatelkata na ustaven sud mazot ja tepa doma, zarem toa e feminizam? ne - ama definitivno ne e ovoj sto go oblikuva javnoto mislenje, a sto e dominanten i sto vo obidot za mislenje stignuva do tamu da si gi prepozicionira na pocetok sopstvenite premisi - trgnav, mislev i na krajot se soglasiv so sebesi: zenite ne se za nisto osven za da gi ebat partiskite rabotnici, ko da nego ne go ebat istite, ama vo prviot slucaj, toa e deka zenite zasluzile, a vo vtoriot deka taka sistemot mu e kriv...

Анонимен рече...

многу не го разбрав ликов...може стварно сум затупена од постојаното читање симпатични колумнисти, или па може што сум жена само по себе е доволно да не појмам...

ај да пробаме сеа...

1. дали од првиот пасус произлегува дека горан михајловски не спаѓа во кошов наброени колумнисти?
2. дали квотите за припадниците на заедниците, по универзитетите, да речеме, а и во други институции(и ante рамковниот) се исто така ригидно практикување демократија, или полезен (мада не до бескрај) метод на позитивна дискриминација (во начинот на примена не навлагајте боље)?
3. кој кого е.е лебати подобјасни?партиските работници жените на печалбарите, или жените нив, или некој некого трет, а ако е вториот случај ако може пост-ерот да подобјасни шо е крив системот?
4. дали авторот на постов и авторот на колумната се еден те ист човек? мулти-идентитети- ах, семето на пандалф вулкански се шири по блогосферава...

резиме не ми е омилен лик во македонскиот јавен простор (пре би рекла дека спаѓа во онаа другата категорија) али за едно е во право- сите на лекција кај жарко!!! не по филмови само, туку и по постојано questioning the authorities!!! не дека не сум го знаела тоа од порано, ама никогаш не е доцна да се почне!!!

а тоа што жарко е блогетер, само е уште еден корпус деликти за тоа колку иде у бестрага нашава мала академска и интелектуална заедница (изразот академска овде не се применува за МАНУ), или образовниот систем ако сакате!!!место он да им предава на изгубените бруцошчиња, они се смараат со метузалеми што на предавање читаат од книга! сопствената, и препишана грото!!!
сеа се изнервирав...шо ми требаше постов...

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week