Паника во МПЦ!

3/18/2006

МПЦ шири теорија на конспирација:
"Хелсиншкиот комитет е платен како и Јован од други центри за да прави штета на македонскиот народ и МПЦ. Тие не се невладини организации, туку се агентури на други структури", рече Тимотеј. ("Тимотеј: Стејт департментот и прави штета на МПЦ“, „Утрински Весник“, 13.03.2006)
Некои претставници на здруженија на граѓани реагираат:
„На Хелсиншкиот комитет му се лепи етикета дека е странска агентура. Денес тој, а утре некоја друга граѓанска организација. Нема аргументација, нема здраво резонирање, туку само дисквалификување, понижување. Некој е грешник само заради тоа што е финансиран од странство. А тој што е финансиран од "земјата", само поради тоа автоматски не дејствува како агентура?! (...) Никој нема право граѓаните да ги нарекува дека се агентури (или "петоколонаши“).“ („Хелсиншкиот комитет не е странска агентура“, Славко Лазовски, Здружение на даночни работници, Скопје, „Утрински Весник“, 16.03.2006)
Познавате ли некоја наша активна невладина организација што не е финансирана од странство?

8 коментари:

Емил рече...

Да си способен и да умееш да створиш пари и посебно да знаеш за што да ги употребиш, претставува едно од најголееемите зла - само во оваа Европска провинкиа.Секој што ке пркне - сечи го. До кога бе вака. Овие од мпц бетар од комуњари се. Првин немаа за шо да го осудат Јована во финансиска смисла па го лупнаа у затвор заради календарче. Видоа оти ја оплескаа со тоа па ај крадел.Ама вештакот некња им кажа оти сите пари за потреби на мпц ги трошел. И ова не им бидна, па сеа изгледа затоа беа олку радосни кога истрчаа со она листон ко у златните пеести, човече. Абе црква ли се или УДБА? Од кај им тоа листот!?! Со 6000 евра ке ја срушел државава. Бреј, силна држава!
И. Шо и? Автогол што би рекол ти, Жаре. Дебакал за два дена. Никој не ги рецна - ни Америка ни Европа ни Русија па ни јавност. Капак им беше Најческа.
Не паника ами збеснат беше оној Тимотеј-неранимајковци, агентури-којзнае што му се мешетари во она глаана. Место да седнат да постат тие со Бранко тикви ке садат. Нека даат еднаш они отчет за патрите народот шо од сиромаштијата на икона ги остаа- што напраиле. Мене тоа ме боли. Ништо неам видено да напраат. И во Австралија слушам ги опљачкале. После Јован не им чинел. Бетар се, ти гарантирам, посебно штом онолку го мразат мора да е повреден од нив.
Бранко и Бучко најдоа уште да кажуваат нешто ѓоа патриоти. Го продадоа ЕСМ без око да им трепне, сосе води и езера. Претходниве- Телеком , Окта и се друго за по 1 долар. И што има сега повеќе за да се губи од суверенитетот. И самите добро знаат дека тоа не се постигнува со 6000 евра што ќе ги добие некоја невладина или црква.Ете тоа ти е. За да го отргнеш погледот од себеси покажи со прст на друг и ќе бидеш слободен- ама само за кратко.

Shepard рече...

признај удбашу! милошевич од гроб ти плаќа! и ти со јован да горите! признаааааај!!!

Еве што пишат МПЦ на нивната веб-страница за СПЦ:
„Им благодарим на нивните слуги во Р. Македонија коишто иницирани од своето (само) виртуелно постоење во македонската јавност преку нивната медиумска ажурност, со оглед дека ’синовите на овој свет во својот род се подосетливи од синовите на светлината’ (Лука 16, 8), не потсетуваат да ја објавиме евиденцијата на овој повеќедецениски духовен геноцид.
Господ да ги благослови сите нив!“
Со едното раче благословуваат, со другото обвинуваат за „духовен геноцид“!
И, после, кој шири омраза?

Ivica Bocevski рече...

Во моментов додека го пишувам ова ги следам говорите од погребот на Милошевиќ. Многу е јасен дискурсот и многу сличен на сите наши „национални“ институции. Тоа е една провинциска вообразеност која не сака да признае дека е уплашена од светот надвор од нашите селски меѓи.
Овие тези, всушност, и не се така ретки во Македонија. Ванчо Муратовски кога Дојчин Цветановски се одвојуваше од ССМ рече дека тоа е светски заговор против него, бидејќи било типично за Западот да ги руши лидерите на моќните и влијателните организации. Потоа светски заговор гледавме и во изјавите на челниците на ЕУ за кандидатскиот статус на Македонија. Во нивната „национална“ фаза (1999 година) лидерите на СДСМ даваа и интервјуа со наслов „Македонија има марионетска влада“ и слично.

За жал, ние сурово ја научивме лекцијата дека таквите не треба да се игнорираат и „ставаат под тепих“, туку, напротив, дека треба да се соочи со нив и со плиткоста на нивните аргументи ...

VAN-CHO рече...

Она што е интересно за “документот“ е времето на објавување. Македонското национално “ткиво“ е нагризано од излегувањето на владиката Јован од затвор па обелоденувањето на документот за големата финансиска помош ќе го кохерира и зајакне.
Смешна е пак и целата официјална Македонска политика која го следи трендот на изборната година и испрати демарш до официјален Белград. Со цел да ја задржи својата обединувачко одбрамбена улога и да не дозволи 6000 те Евра да ја растурат државата.

Емил рече...

Вуно, ослободи се од матрицата на Милосевиќ у себе, и остајме барем да размислувам поинаку од тебе. Или имаш потреба да бидеш стрижена? Убаво ти кажува Боцевски, не ти треба за тоа Слобо, ги имаш такви и кај нас...

Shepard рече...

missunderstanding, ја на жарета му се обратив.. натака ме мрзи да објаснувам.

Анонимен рече...

Excellent, love it! ugga dog sweaters Touch screen laptop tablet Lexus style for new fiesta 24 hour rite aid drugstores in brooklyn Winchester model 50a 22 long rifle

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week