Актуелни филмски автори!

3/20/2006

Ова е мојот избор: Woody Allen; Pedro Almodóvar; Catherine Breillat; Atom Egoyan; Agnès Jaoui; Neil Jordan; Mira Nair; Wong Kar Wai; Kim Ki-duk; Gaspar Noé; Todd Solondz; John Waters.
Кој е вашиот избор на филмски творци кои снимаат во моментов?

13 коментари:

макондо рече...

Аххх, Ким Ки Дук... Ах, "Spring,Summer,Fall, Winter.... and Spring" ...

макондо рече...

и уште ова... Ми пука главата обидувајќи се да сфатам што значи тоа што го нема Трир на листава.... :)

На листава фалат многу други автори, не само „Ларс фон Трици“ (како што милувам да го викам). Со филмовите ти е исто како со книгите (некои автори едноставно ги баталуваш после десеттата страница).
Жал ми е, отпосле, што не го ставив и Џим Џармуш.

kalina рече...

Ja ic ne idam po reziseri - ne gi ni pametam da bidam iskrena. Od ovie shto si gi naredil ti, edino Almodovar bi go skoknala kompletno - ne me aresa - od ova drugoto se naslo mnogu sto dobro, i obratno.

Shepard рече...

не сум до таа мера филмофил.. не се ложам многу ни на режисери ни на глумци.. иако има шо ги поштуем.. жаре, а да покуѓаѓ да се напраи нешо ко двд-тека за „убаи“ филмови.. пошо има апла езотерија ствари шо треба да се промовираат (а мож и треба да бидат езотеријам ху ноус :) )..

Шепард, веќе има една добра видеотека со одбрани филмови - „Барака“, во порта Буњаковец!
Да не испадне дека ја рекламирам, ама ептен добри наслови се наоѓаат таму.

Орбита Б рече...

Дежурна блоговска психијатриска служба
Вака коа се испрчуе со филмовите - зрел е за психијатар... Он тоа и бара, у ствари... Башка Вуди Ален... Можам да му направам цела јебана психолошка анализа, режисјор по режисјор... Ал то кошта, другари! Во секој случај, еве бар да ја пријавам новава ургентна служба, али и за ептен да не испаднам меркантилист, ќе му кажам на машково дека глеам доста сомнителни работи во то талогот, матни патчиња&ѕвезди ти се моткаат врз линијата на животот, и збрљавуеш по некои ќорсокаци&хаустори, паѓаш у дупки (“сите ќе изгинете по некои дупки“, што рече гурото на кината, Н. Ристановски:), шлајфуеш у еден правец ал камион со сајла (читај: Алмодовар:) ќе те извлече во друг... Е па, толку за пар секунди внимание, Пчињски наплаќа по 500 денари, и то од роѓена мајка, ебате! Толку, помина часот, иам и други клиенти по блогови!

Тоа беше само мојот пристрасен избор, кој се осмелив да го споделам. Прајте ми и анализи - имате доволно граѓа за тоа :)
Зошто го сакам Ким Ки-дук а не го обичам Ларс фон Триер?
Можда затоа што нема ништо полошо од американизмот од нападниот антиамериканизам? Можда затоа што треба да се напнувам како кога имам запек, за да догледам некој филм од „Ларс фон Трици“, а после тоа ми се блуе од квази-хуманизам? којзнае...
Можда затоа што Ким Ки-дук нема завршено ни средно школо, и ич не го боли за „Мудроста на Западот“...? Дај и вие нешто споделете, па нема смисла :)

макондо рече...

Ама јас никогаш не сум можела да ги сакам заради бекграундот, некако ми е предрасудично! Ким Ки-Дук го сакам затоа е силен а тивок, до пред него не знаев дека тоа е можно! А Трир не го сакам, го мразам, го мразам, ме јаде, ама па не можам да се откажам да го гледам... :(

hazel рече...

luc beson, lars fon trier, gus van sant...

Inace gaspar noe go imam zapoznaeno! :)
That's my claim to fame...

Mi kaza deka irreversible e "crven" da simbolizira zenska utroba :)

Анонимен рече...

You have an outstanding good and well structured site. I enjoyed browsing through it Air cleaner housing 3800 Indianapolis mortgage lender

Анонимен рече...

What a great site Add contacts to ppc with desktop Big tits round asses alicia white teeth whitening Used slot machine Zyrtec combine antihistamine 911911fram air filters modern bathtub Phendimetrazine phendimetrazine buick grand national san diego service Long term affects of allegra Accessory cayenne porsche Best cell paid phone pre Cell free game phone wallpaper sexy hot naked girls sucking fat dicks Amateurs jovenes gratis Credit report connecticut laws

Анонимен рече...

Very nice site! » » »

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week