Границите на слободата

3/26/2006

„Слободата на изразувањето е во жариштето на бурните дебати и во блогосферата: Дали бришењето на коментарите од авторите на блоговите претставува уредувачка политика или цензура? Кој е одговорен за објавените коментари на блоговите - авторот на блогот или коментаторите? Прашањето е мошне актуелно и горливо, со оглед на тоа што анонимноста на коментаторите им дава можност за отворени атаци врз достоинството, честа и угледот на авторот на блогот (и други лица) , за изнесување семејни пригоди, за поттикнување омраза, за повреда на пресумцијата на невиност на трети лица, за откривање заштитени сведоци, за ширење детска порнографија, итн.“ (извадок од текстот во „Неделно време“)

8 коментари:

Moby рече...

Ок. Не се појави твојот најавен текст ,па можеш да објасниш тука.

Еве ја ќе глумам нетолерантен ,а ти ќе бидеш бескрајно толерантниот:))

Да речеме почнувам да постирам по 50 коментари на ден,ти ги следам сите текстови ,дури и кога се согласувам по дифолт ти контрирам.
Изигравам трол.
Дури и мењавам никови. (ко што имаме еден кутар пример,загреота.)

Еве ја викам жарко е тежок педер,првокласен! од тие у душа педери:)

Викам дека си смрдлив славо-македонец,каур ...абе бедна раса шо да ти кажувам..

Знаејќи дека ќе го свртиш и другиот образ кога ќе те сретнам на улица
ќе те плукнам во лице!
Абе дома ќе ти дојдам и нема да си одам .
ќе ти каснам од тортата во фрижидер ...ќе отидам во вц ,пола ќе мочам у шоља ,пола надвор
ќе серам во шољата некој тежок пролив и вода нема да пуштам.

Ако ти смета ,чисти. Ако си толерантен ,живеј во усмрдено.

Тамам кога ќе легнеш ќе рокнам она што го мрзиш од дното на душата.

Ете толку:))

Ме интересира што ќе направиш ,само конкретно ,не ми забегувај во теорија.
Moby

Ок. Имаш поента.
Само, ти забегуваш у „3-D активности“, а овде збориме за толеранција во контекст на слобода на изразување.
Ако испадне дека јас сум кривично одговорен за коментарите објавени на мојот блог, тогаш има да бришам без пардон и секакво блогохулење, а не само говор на омраза и нетолеранција.
Ако не сум одговорен за коментарите, тогаш убаво ќе размислам пред да избришам било што - освен кога имам основани сомневања дека некој прави кривично дело на мојот блог.

Moby рече...

Аха... значи збориме само во рамкиве на блогов

Па ако е така ,тогаш ја не ги
сваќам работите толку сериозно

И не мислам дека јас сум одговорен за нешто што некој друг го напишал
Секој на своја одговорност.

Добро е да си поставиш самиот граница на толеранција .Како што имаат некои блогови па си напишале пример...забрането пцуење ,лични навреди итн...демек бришам ако некој неаргументирано ме навреди со нешто што нема никаква врска со темата,ме пцуе итн...

Сепак ја не го сваќам блогирањево пресериозно,туку само како разонода и забава
и не мислам дека некој би тужел некого ради пцуење

па што да речеш кога олигарх како Штерјо Наков јавно пред камери вика
"да не те боли тебе к.. за приватизацијата":))
па никому ништо,голема работа

И што е со некој кој би се криел под Анонимен ?ете ,ќе отиде во некое интернет кафе ако треба баш за тој пост ,за таа "злобна навреда"
И за крај што е со некој кој лажно би се претставил во твое име?

Еве сега ,за некои 2 мин ,ќе се појави Nick Жарко Трајаноски и ќе рече , Добар ден,поздрав до сите!

Добар ден,поздрав до сите!

Moby рече...

ама па ти поради тоа ќе ставиш некоја слика и секогаш кога ќе се појави жарко трајаноски лево горе ќе има слика ,што е доказ дека тоа си ти.

И да ти кажам право едвај чекам да има некој случај на тужење на блогер:)))
Замисли во Весник со крупни црни букви "Блогери на суд"!
:))))))

Toj,тужениот ,ќе му рипне посетата за некој две нули ,веројатно и на тој што тужи ,на крајот нормално,нема ништо да бидне,
а во меѓувреме ќе падне тежок сеир
:)
Pozdrav.

kalina рече...

MOby - znaci ovie kontra, sto idat vo ekstrema bez dopirni tocki (realni) so sekojdnevnata stvarnost mi se omileni.
Mene da mi go naprais seto toa ke ti opnam tuzba za "psihicko maltretiranje" da te udram nema, da te ispcuvam nema vozvratno - pa posle ke te toleriram :) (Ova u saglaam drzava so zakon kaj shto individuata e zastitena od psihopatski dejstvija) :)

Ovie tvoite primeri me potsetina na ona debatata za homoseksualni civilni unii - nemoze, posto posle ke treba da dozvolime i pedofilija da prifatime! Brej mislovnost :)
pozdrav

Moby рече...

Kalina ,

diskusijava e prodolzenie na temata na Zarko

"Парадоксот на толеранцијата!"

Sporni mi bea ovie delovi:

"Одбивањето да се толерира нетолерантната личност, е токму давање пример за нетолеранција. Толерирањето на нетолерантната личност не промовира нетолеранција, туку дава пример за толеранција!"

Se soglasivme ,t.e Zarko precizira deka misli na blogosferava,

a i ako e taka ,jas sepak mislam deka treba da ima nekoja crvena linija,
posle koja tolerantniot treba da stane netoleranten kon netolerantniot

Moby рече...

pod netoleranten mislam ako treba i da mu izbrishe komentar

sepak ova se samo ekstremni primeri i retki,
jas za 2 godini blogiranje samo ednash sum izbrishal komentar

i nekolku pati sum se zakanil deka kje go napravam toa,shto deluvalo pozitivno

i ednash isto taka,samiot si cenzurirav post:)))

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week