Патарина

9/23/2006

Возејќи се од Гостивар кон Тетово, таксистот ми раскажа како во 2001 година на автопатот му излетало куче, кое не можел да го избегне поради големата брзина.
Настрадало и кучето и неговото крило кое го чинело неколку илјади евра.
Не можел да поднесе тужба за обештетување затоа што полицијата не сакала да му направи записник - наводно, поради тоа што го напуштил местото на несреќата.
„- А како да останам, кога на стотина метри имаше вооружени УЧКИ“ - се жалеше таксистот.
Кога дојдовме на патарината прокоментира: „Овие што работат на патарина заработуваат минимум две илјадарки дневно, ама за да ги примат на работа плаќаат и по 7.000 ЕВРА поткуп.“
„Зошто плаќаш патарина ако постојано возиш со страв дека може да ти излета некое животно?“ - ми излета.
За жал, испадна дека прашањето не е реторичко.
„Ако немаше патарина, како тогаш ќе се „опареа“ вработените и нивните налогодавци?“ - ми возврати таксистот.

0 коментари:

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week