Киборгизација

9/15/2006


Вештачка рака што го конектира телото со умот и која може да се управува само со помош на мислите?

Магија или „хај-тех“ наука?

Демек војската толку се грижи за 411-те американски „херои“ од Ирак и 37-те од Авганистан кои останале без рака или нога?

Древната философска загатка со „фантомската рака“ конечно одгатната?

Или, уште повеќе – техно-науката успеа да го реши метафизичкиот проблем ум-тело?

Уште еден исчекор кон само-освестувањето дека се повеќе стануваме киборзи?

2 коментари:

ТеНеЈ рече...

Подобро киборзи одколку шамари на клиника на неврологија,тоа е уште еден доказ на ароганцијата и простаклукот на медицинскиот персонал ,а ако секогаш смрди од главата тогаш зошто никој не превзеде одговорност ,ни морална ни никаква.Да ти е непријатно да се разболиш ,треба да се извинуваш "абе видете не мислев така случајно ми дојде"

Ме инспирираш да напишам пост за права на пациенти... :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week