Менување на полот/родот

5/20/2007

Еве како започнува неодамнешната статија на спортскиот новинар Мајк Пенер:

„За време на моето 23-работење во спортскиот оддел на „Тајмс“, имав широк дијапазон на улоги и називи...

Денеска заминувам неколку недели на одмор, и кога ќе се вратам, ќе дојдам во уште една инкарнација.

Како Кристина.“

(Old Mike, new Christine - Los Angeles Times)

А еве како реагирал шефот кога Мајк му соопштил дека е новинар-транссексуалец кој сака да стане Кристина:

„Па никој повеќе не ќе може да каже дека немаме разноликост кај вработените.“

И крајот на колумната е легендарен:

„"Mike Penner" is out, "Christine Daniels" soon will be taking its place.
From here, it feels like a big improvement. I hope with time you will agree.
This could be the beginning of a beautiful relationship.“

Оние што се љубопитни и сакаат да видат како сега изгледа Кристина можат да го посетат нејзиниот блог womaninprogress.

Мошне интересно е и интервјуто во Newsweek во кое детално се опишани настаните пред, на денот на објавувањето, и реакциите на колумната.

Еве еден интересен исечок:

„ From my experience, we talk about it being a binary culture—male, females and nothing in the middle. In actuality, there are a lot of sub-levels. I wish people recognized that. But in our culture, you're male or you're female. It's so black and white. I felt extremely restrained in the male role, and maybe it was only my interpretation of the male role.“

Ех, да, понекогаш е навистина тешко и да си маж.

Значи, ако имате потреба да го смените полот/родот не мора веќе да трчате по виножита. Медицината може да ви помогне.

(пеперутката прв пат ја видов тука)


5 коментари:

Анонимен рече...

прво почна со педерите да ги браниш сеа за транссексуалци збориш, ајде утре чекам жиро сметка да оставиш да донираме да го смениш полот. Само напред убаво вака што се разоткриваш што ти лежи на душата -)

Рибар, овде почна да паѓа град од хомофобични коментари :)
Па, да продолжиме согласно временските прилики:
Не се плаши, полот не го менувам - ми одговара да ме викаат „свиња“ - ем се интелигентни животни, ем прилично уживаат во сексот.
Инаку, многу ти е илустративно размислувањето - типична „македонска“ логика:
Ако се залагаш за правата на хомосексуалците, значи си педер.
Ако се залагаш за правата на транссексуалците, значи сакаш да си го смениш полот.
Машала, машала.
Значи ли тоа дека сум куче, ако се залагам за правата на кучињата? :)

Анонимен рече...

ја имав вакво искуство од прва рака.. сем задкулисните оговарања и под брк потсмевања, на крај се се сведе добро... џесика е исто толку добра ко што беше џејсон... :)

супер, иако сето ова за наши услови сеуште звучи како SF.

Анонимен рече...

Ех па сега и ти одма се вреѓаш. Не реков дека си педер ама некако бе многу почна за нив да се залагаш тоа ми е некако малце чудно. Ај еднаш напиши ќе сфатам ама си се фатил за педерите ко пијан за плот. Епа извини имаат и они уста а ако имаат и муда може и они да се бранат-) Сега они не реагираат ти реагираш за некојаси песна. Ако не им е гајле на нив како педери што ти е тебе гајле како стрејт. Нема логика ама тоа ти е, изгледа некои луѓе сакаат да се идентификуваат со жртвите или барем измислени жртви какви што се педерите.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week