„Регулаторна гилотина“

5/08/2007

Потресна приказна за тоа како се кршат човековите права од страна на бирократската држава која се вади на „рестриктивните закони“:

- Година и пол собиравме документи. Во Центарот во Чаир прво ми рекоа дека треба да дојде Комисија. Откако им однесов документи за болеста на татко ми, рекоа не треба Комисија, чекајте решение. После ми рекоа да поднесам уште едно барање, а на крај ми побараа документи за оставинска постапка – вели Астред Јашари, еден од синовите на Јаир.
Министерството за труд го одбило повторното барање за социјална помош со образложение „нема докази за фактите” и побарале документ за оставинска постапка.
Додека Јаир лежеше в постела, неговите синови од шалтер на шалтер се обидуваа да ја забрзаат постапката. Не им беше прв судир со бирократијата.
- Истото се случи и со мајка ми. Дури откако почина, добивме решение дека државата ќе ни даде социјална помош - вели Астред.
“ (Јаир умре пред очи на бирократите)

Во вакви случаи, не е потребна само „регулаторна гилотина“ на бесмислените прописи, туку и итно „кастрење“ на некои бирократски глави.

Ај да видиме, дали во случајов, Владата ќе се пронајде во улогата на „поддржувач на добри идеи“.

3 коментари:

Анонимен рече...

Ebate poentata, ebate: Treba da umresh za da ti dadat socijalna pomosh?

ribaro рече...

Не бе Жаре, тие бирократите се последица на владеењето на СДСМ.. пак ништо не си разбрал мајкуму :)?!? А тоа амнезијата што им се јавува во период од 4 години (1998-2002) тоа е воздух период, тогаш духови беа на власт, ич не се сеќавам како се викаа, тоа е мртов период, тогаш... а кога беше тоа ?!?

„А тоа амнезијата што им се јавува во период од 4 години...“ :)
Е, да, тоа е мошне интересен феномен.
За жал, се покажа, нашиов народ има кратко паметење.
И на таа карта се игра на секои избори.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week