„Не за педераси“?

6/10/2006

Вториот меѓународен фестивал на „бајкерите“ се оддржува деновиве во хотелот „Белви“. Фестивалот е организиран од „Night Wolfs“ кои имаат симптоматичен слоган: „Brother Once, Brothers Forewer“!
На еден од плакатите на фестивалот стојат следниве пораки:
„Не за дрога, Не за оружје, Не за насилство, Не за педераси“?!?
Што е финтата? - „Педерасите“ се исто толку „опасни“ и „непожелни“ како и дрогата, оружјето, насилството?
Ако наместо „педераси“ пишуваше „Каури“, „Цигани“, „Шиптари“, „Евреи“, „Црнци“ итн., фестивалот сигурно ќе беше или забранет како расистички или организаторите ќе добиеја високи казни. Во секој случај, ќе се дигнеше голема фрка
Ама кога некој отворено застапува сегрегација и дискриминација кон „педераси“ у Скопје, хетеросексуалното мнозинство си гледа сеир и фудбал.
А хомофобите само што поминаа со громогласна бучава низ „Партизанска“.

11 коментари:

Moby рече...

Ама кога некој отворено застапува сегрегација и дискриминација кон „педераси“ у Скопје, хетеросексуалното мнозинство си гледа сеир и фудбал.>>>>>.

Жарко ,ти мајката ко портпарол да им стана .
викаш си гледа сеир и фудбал.

а кај се засегнатите?!? или и они гледаат Англија -Парагвај Бекам го гледаат :)

Ја освен Кочо не сум видел друг јавно да излезе.
убаво рече тој од вмро-народна
"што не се соберете ,јавни личности познати личности ,доктори ,лекари ,фризери ,фудбалери и речете
ете ние сме хомосексуалци и то"

доста веќе со овој "тероризам "
ај нека излезат да ги видиме!

Moby рече...

и ако не те мрзи ,смени ми го линкот сега сум на блогерај.
Поздрав.

Јован рече...

Не ја гледам поентата на само-верификација преку излегување на улица и викање „јас сум ром“ или „јас сум алкохоличар“ (како дотичниот од кој ја копираше тезата за излегување) или „јас сум геј“ па дури и „јас сум блогер“. Општеството треба да биде инклузивно и да не проповеда сегрегација.

Инаку на автопат ги сретнав дотичните, буквално пред мои очи предизвикаа прилично реална шанса за сообраќајка која вклучуваше автобус со деца. Важно се против хомосексуалците.

"Не ја гледам поентата на само-верификација преку излегување на улица и викање".
Погледни го мојот пост „Толеранцијата не е доволна“!, или текстот „Со љубов против омразата и насилството“ (имаш линк во постот „Оаза на мирот и љубовта“).

Дамјан рече...

Да. Треба да се сакаат и збунетите... Оти, ми се чини, тоа се хомосексуалците.

melita рече...

Zasto bi bile zbuneti, pobogu. A ova so bajkerive mi izgleda kao glupa neslana macho shala. Tolku

Drzhavnik рече...

На пример има човек некој кафич, дали е прифатливо да стави на вратата напис- забрането за педери, цигани и кучиња? Бидејќи е приватно, негово, нели може да напише што сака?

Кафичот е јавно место, независно чие е.
Затоа не може да има дискриминација.

Анонимен рече...

Very nice site!
» » »

Анонимен рече...

That's a great story. Waiting for more. Laser hair removal reciprocal link exchange pda accessory Vw rabbit wiring diagram what is paxil health insurance company homeowners insurance Daihatsu car covers Ekg job michigan Projector warranties Glenda williamson business card http://www.pontiac-sunfire.info buy levitra Medical malpractice lawyers st catharines ontario canada Mazda mpv 1998 headlamp assembly reverse mortgages Lasik eye surgeries illinois http://www.search-engine-placement-5.info http://www.review-of-car-lcd-monitor.info Retirement planning compensation benefits

Анонимен рече...

Ima eden kup heteroseksualni a sepak pederasi i nema nisto homofobicno vo porakava na plakatot.Nigde ne procitav NE za homoseksualci pa da bidat zasegnati.

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week