„Божјата волја“ е над сите закони и правила

1/23/2007

Еве како, во името на „божјата волја“, МПЦ промовира прекршување на правилата и законите:

Дебарско-кичевскиот владика Тимотеј вчера изјави дека тој, сепак, го признава победникот на манифестацијата.
- Јас се согласувам со тоа дека имаше нерегуларности и некоректности при фаќањето на крстот и дека победникот скокна од многу поблиска позиција. Но, сигурен сум дека тука немаше нечиј заговор. Спортски кажано, натпреварот не беше по правилата, но црквата не е таа што го организирала. Затоа, јас морав и да му ја дадам наградата на тој што прв го фатил крстот. Невозможно е сега повторно да ја организираме манифестацијата. Такви нерегуларности имало и порано, кога некои пливаа со перки, користеа маски за нуркање, но Божјата волја била тие да не го фатат крстот - рече владиката Тимотеј.“ (Охриѓани не го признаваат фаќачот на крстот)

Ако ја следиме логиката на владиката Тимотеј, сите транзициски злодела можат да се прогласат за „божја волја“. Сите убијци и крадци, сите корумпирани политичари и фалсификатори на избори ќе бидат благословени - оти „Божјата волја била тие да го сторат тоа“.

2 коментари:

Анонимен рече...

pravoslaven bek mu krshi noga na protivnichkiot igrach i dava gol vo kontranapad - Sudijata Timotej go priznava: "Sto da se prai, bozja volja".

Притоа додавајќи - „сигурен сум дека тука немаше нечиј заговор“ :)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week