„У тунелу усред мрака...“

1/10/2007

Понекогаш, за да смениш некои работи, наместо инает ти треба само малку кликер (Петокраката тешко ќе го загуби сјајот!).

Зошто да се менува ѕвездата петокрака од грбот, кога петокраката е симбол и на ЕУ, а ние сме земја кандидат за ЕУ?

За почеток, додека не се постигне консензус за ново идејно решение (во кое дефинитивно треба да има и ѕвезда-петокрака како симбол за нашиот влез во ЕУ), најлесно е досегашната петокрака да се пребојадиса во жолто, и тоа на сина позадина (како што е кај Грбот на страницата на Претседателот и слично како на знамето на СДСМ - ама без ружа).

Ем СДСМ сит, ем ВМРО-вците на број, ем црвената петокрака ќе замине во историјата.

8 коментари:

volan рече...

Се сложувам.

фиромец рече...

На Бивша Југословенска Република и` прилега и Бившо-Југословенски грб, секако.

луцидна забелешка, нема што :)

urbanokavadarci рече...

Od sabajle site gi mrazis, a od porucek sam se mrazis! Neka ti e nazdravje!

круг рече...

А што се фатиле сите толку за таа петокрака?
Ако целта е „отстранувањето на идеолошкиот симбол“, тогаш треба да ја променат цела композиција на грбот којшто е направен по урнекот на советскот грб. По истиот урнек се и грбовите на сите советски републики, како и грбот на СФРЈ и братските југословенски републики.

Анонимен рече...

Според член 8 од Уставниот закон за спроведување на Уставот на Република Македонија, законот за грбот, знамето и химната на Република Македонија требаше да се донесе во рок од шест месеци од денот на прогласувањето на Уставот.

Не е спорно дека таков закон е донесен (објавен во Сл. Весник на РМ од 09.07.1997), со над пет години задоцнување.

Ико рече...

Интересно решение... Мада мислам дека имаше и некои други предлози уште од порано за тоталка нов грб различен од сегашниот...

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week