Инвестирајте во стабилност

1/29/2007

Неколку интересни изјави од интервјуто со „читателот“:
„Имав конкретна понуда да формираме влада без ВМРО-ДПМНЕ. Во неа ќе беа СДСМ, ДУИ, НСДП, ВМРО-НП, двајца независни и ќе имаше 66 пратеници. Не ја прифатив понудата бидејќи ја почитувам волјата на македонските гласачи.“
„...јас бев на чело на ОНА, бидејќи не сакав да дозволам Македонија да стане Либан или Палестина.“
„Сакаат да ја поделат Македонија, да слушнеме како ќе ја поделат.“
„...ДУИ даде доволно аргументи дека е против федерализација и поделби.“
(
Не и' мислиме лошо на нашата земја).
Можеби е крајно време Груевски да ја посети Шипковица и како
Премиер на сите граѓани да ги расчисти сомнежите дали неговата партија навистина учествувала на средби со Џафери, Џинџиќ и претставник од Косово за евентуална поделба на регионот – како што тврди Ахмети.
Не сум сигурен дека некој би инвестирал во Македонија ако не е убеден дека земјата ќе остане стабилна и безбедна.

1 коментари:

Станува интересно:
Тачи "...најави дека лидерот на ДПА Арбен Џафери ќе го тужи Ахмети за клевета изнесена во интервјуто за „Дневник“, дека Џафери, Љубчо Георгиевски, Зоран Ѓинѓиќ и претставник од Косово разговарале за поделба на регионот во 2001 година. Тачи вчера изјави дека Ахмети е тој што сакал да ја дели Македонија."
„Поделбата на Македонија е ветена во првите пет коминикеа на ОНА, чиј командант беше Ахмети. Во разговорот што го водевме јас, Арбен Џафери, Муса Џафери и Али Ахмети, тој инсистираше уште малку да се организираат и Албанците да го земат амбарот со житото - Пелагонија, па тогаш да се одделиме од Македонија и да ја урнеме државата. Тој ќе треба сериозно да се подготви и на суд да одговара за клевета - рече Тачи.“
(Дневник)

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week