Блогетер и блогохоличар!

4/01/2006


Се повеќе постови започнуваат со „Моето име е ... и јас сум блогохоличар(ка)“.
Си призна и
Ендрју Саливен:
„It's time to come clean. I tried to cut down on blogging, and I have indeed changed my hours and patterns. But my name is Andrew and I am a blogoholic.“
Лека полека, кибер-медицината се збогатува со нови дијагнози и концепти: блогохолизам, блогоманија, блогопараноја, блогошок, блогодеменција, блого(неура)растенија, блогопсихоза, блоготраума, блогозакрепнување, блоготерапија...
Блогохолизмот се шири со виртуелна брзина, и претставува главна закана за здравјето на кибер-човештвото. Се препознава по најразлични
симптоми.
Вуна, кога во Скотје ќе отвориме дневен центар за „3-D активности“ исклучиво за блогохоличари и блогомани?
Проверете ги симптомите браќа и сестри блогер(к)и и бидете искрени!
Да почнам од себе:
Моите имиња се Жарко, Ерос, Симул Акрум, Црнолизец Храбар, Зомбизар, Жар-ко-мраз, Јаснесумјас, Пропа-Ганди... - и не се срамам да признаам:
Јас сум блогохоличар!

14 коментари:

А сега одам да се лечам - со cold turkey!

Etna рече...

nemoj, neka pomine ova so ptičjiot grip... dojdi si ti pri nas;)

макондо рече...

А колку од симптомите треба кумулативно да ги имам за да сум блогохолик?

oksimoron рече...

А бе, зависноста не се дијагностицира со користењето на повеќе никови. И јас имам два ника, два блога кои се сосем различни еден од друг. А порано,пред блоговите, користев сосем трет ник на нетот. Тоа укажува на вештина за играње, израз на различни аспекти од своето битие. Сал да не се претерува,де. ;)

А 100те точки кои се наведени како симптоми.... :)))))))))))
Има нешто, има...

Shepard рече...

не бе, не сум зависник јас, не ме интересира :)

ја се лечам со спорт и аутдор активитис.. ама џабе..

„Тоа укажува на вештина за играње, израз на различни аспекти од своето битие. Сал да не се претерува,де. ;)“
А кога ќе почнат сите тие различни аспекти од некое прозвано битие да те напаѓаат у коментарите на ист пост, тек тогаш ќе сфатиш каква вештина на „играње“ е. Имаше еден Окам, на времето, со својот брич: „one should not increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything“.
Не е лошо и ние да размислиме за Окамов брич во блогосферава, за непотребно умножување на (ид)ентитетите. Оти нема ентитет, без идентитет, како што велеше едно философче.

oksimoron рече...

Затоа реков без претерување, де!
Не ми мешај сеа игривост и манијакална шизофреничност :))
Нема ништо лошо во тоа да се има повеќе идентитети ако не се злоупотребува тоа. ;)

hazel рече...

blog identiteti ili internet identiti?
good heavens! *pravi retrospektiva*

british_geisha, lofidelica, hazel_figurine, disssolved, tigermilk, kitty_power, S., tristesse, kamikaze_in_my_dreams, linda_getchel, velikameglenoska...

fucking stazh!

inaku glasam za zar_ko_mraz

hazel рече...

aaahahaaa

7.Having more than one blog

19.When you travel to visit your faraway family and spend many precious visit hours blogging.(vo italija gah)

32.You wake up, pour yourself some coffee, sit down at the computer and suddenly, it's 4pm

34.You 'Google' your blog to see if anyone has plucked you from obscurity... yet, since really, it's only a matter of time.

53.You I talk about other bloggers like you know them, especially to friends who also blog. (ova so Etna e f* neizbezzno! A slusham i nekoj rekol sum vnesuvala different atmosfera neshto :P, pri realiziranje eden vakov simptom!!!:))))

калина рече...

јаоооо...дури се засекирав за некој од вас.

Јас? калина ...(моменталните изливи ‘Николине јеботе’ и ‘јас де, калина’ колку што се сеќавам) - способност за ‘играње’ онемогучена од раџање работата, а?!:) и ‘сека’ пред блогот калина да се регистрира и заживее. А вие тука парчосимус - холик е мал збор.

hazel рече...

za koj od Nas se zasekira kalina, hazel ili lofidelica? :)

Ја гласам за "kamikaze_in_my_dreams", (се надевам не луцидни и дневни).
Уште еден симптом - заборав на некои идентитети (фала ти Етна што ме потсети на „Самојед (Сибирски)“.

Анонимен рече...

Where did you find it? Interesting read Medical diagnosis cellulitis player mp3 xml http://www.mp3-players-3.info/Hdd-philips-mp3-player.html http://www.neurontin-5.info/logo-on-fabric-mesh-tote-bag.html confederate toy soldiers Free side effects of provigil Car covers beverly hills

Анонимен рече...

best regards, nice info »

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week