За кого ќе гласате?

4/19/2006

Ако парламентарните избори се одржат на 5-ти јули, тогаш на „денот на борецот“ 4-ти јули ќе владее предизборен молк. Воопшто не би се изненадил ако дел од нашиот невладин сектор, поддржан од секогаш агилните и жилави борци од НОБ, „спонтано“ одлучи да организира „општонародна“ прослава со невиден огномет „по повод денот на борецот“.
Секако, прославата ќе биде поддржана и од нашите најголеми сојузници кои токму на тој ден ќе го слават „Денот на независноста“. Има ли подобар повод за „колективна распаљотка“ од најголемиот државен празник на нашиот најмоќен сојузник? Во чест на денот на борецот и независноста, на Градскиот стадион во Скопје попладнето ќе се одигра пријателски фудбалски натпревар помеѓу тимот на амнестираните борци на УЧК и внатрешно раселените лица од Арачиново и Матејче. Како предигра на големото полуфинале за која бесплатни билети ќе добијат партиските војници од „армијата невработени и стечајци“ - оние што најбрзо ќе се приклучат кон спонтаната „парада“ по повод денот на борецот (уз ветената доза К-15).
Интернационални фудбалски судии ќе бидат Ел-Масри, Љубе Бошковски (пуштен за викенд од Хаг) и стариот „скопјанец“ Ратко Младиќ (кој после мечот свечено ќе се предаде џентлменски љубејќи ја раката на Карла дел Понте). Најдобриот играч ќе биде награден со 23-дневен пансион во луксузен македонски хотел со пет ѕвездички. Мечот ќе го пренесува CNN во функција на промоцијата на нашата богата туристичка понуда. Ќе го коментира Јанко - „јади бурек“. После мечот, членовите на навивачките групи „комити“ и „балисти“ ќе ги разменуваат дресовите.
По преносот на полуфиналето од СП во фудбал (на огромни платна на плоштадите во најголемите градови во Македонија), ќе се оддржат бесплатни концерти на кои ќе гостуваат познати имиња од светската естрадна сцена. Мадона и Бритни Спирс ќе одржат заеднички перформанс како поддршка на законите за антидискриминација и за регистрирани партнерства. Мобилните оператори цело време ќе испраќаат бесплатни пораки, пиварите ќе нудат за дегустација бесплатно пиво, а „државните коцкарници“ ќе се рекламираат делејќи бесплатни бинго-ливчиња. Кината ќе работат цела ноќ и бесплатно ќе прикажуваат партизански филмови.
Угостителските локали ќе работат нон-стоп, а градскиот парк ќе биде отворен и за ноќни посетители. Труфун ќе засади 88 садници пред новиот „Кермес“, за спомен на најголемиот борец - „Маршалот“ Тито. По тој свечен чин, заедно со претседателот ќе ја откријат новоизградената биста на универзалниот независен борец - другарот Тито. Пригоден говор за Тито ќе одржи независниот блогер Коља, а бистата заеднички ќе ја осветат Владиката Методиј и Владиката Јован со што симболички ќе му стават крај на црковниот раскол.
Полицијата нема да ги брка младите од тревниците и пред „Фонтана“ каде што членовите на „Антикорупциската комисија“ ќе штрајкуваат со стриптиз против температурата од 40 степени целзиусови. Мониторинг на стриптизот ќе вршат набљудувачите на ОБСЕ кои ќе бидат набљудувани од Хелсиншкиот комитет. Во чест на денот на не-зависноста, како најуспешен борец против организираниот криминал, Џанго заедно со „Алфите“ ќе ги промовира правата на рекреативните корисници на лесни дроги со слоганот „Соединението ја прави силата“! Сексуалните работнички ќе нудат бесплатни промотивни услуги, во знак на поддршка на предизборните ветувања за легализирање на сексуалната работа.
Така, среќни и весели ќе го дочекаме 5-ти јули. Денот на изборите! За кого ќе гласате тогаш?

5 коментари:

Shepard рече...

ааааа

симињам капа :)

e за овега ќе гласам

Shepard рече...

со посебен акцент на банерот

Bukarski рече...

Жаре да си ибиш ко никогаш досеа ме изнасмеа...е вака нешто, не потече претходно со кој грб бил оргинал (ионака треба да се мењава де)

ама ова ти е полн погодок.

А на МТВ ќе репризираат „Дозволите да се обратимо“ и „Знање и имање“ :)

Анонимен рече...

You have an outstanding good and well structured site. I enjoyed browsing through it Mix & match swimsuits Marketing consumer email list Bankrupcy attorneys in pa http://www.seroquel-06.info State farm insurance claims ofthe state of washington Full eye contact lenses treatment for acne Download cybersitter 2003 women's cotton blouses November rain wedding dress 1992 gmc suburban sle

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week