Криминалци и „криминалци“?

4/03/2006


„Цената на марихуаната на наркопазарот изнесува околу 1.000 евра за килограм.“ - известува Макфакс, во „Веста на денот“ - „Запленети повеќе од 100 килограми марихуана“. Притоа, уапсени се двајца странски државјани.
Една вест и од
МВР: „СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.П.(19) од Охрид за сторено кривично дело “овозможување на употреба наркотични дроги и психотропни супстанци”. Пријавениот, во текот на јануари оваа година, во Охрид, во своето возило им овозможил на три лица од Охрид да уживаат наркотична дрога марихуана.“
Ако се докаже на суд дека делото е сторено спрема повеќе лица, сторителот може да добие од една до десет години затвор, исто колку и за првото дело - неовластено пуштање во промет, од кое заработката би била над 10 милиони евра!
Што мислите, дали кривичниот законик е фер?

5 коментари:

Shepard рече...

абе ми се плаче..

Filozof рече...

Ма, какви, ФЕР?

Ниту има дозволена количина за лично поседување, ниту има олеснителни норми и околности!

Јас сум не-грас, ама жал ми е што еден кумановец е во процедура за 6 месеци во Шутка, затоа што му нашле 2 грама (!!!) при претрес. Дури инспекторите не му ни верувале дека е за него лично, туку во обвинениоето стои дека била наменета за "неовластено пуштање во промет".
Истите инспектори признаваат дека со години го знаат како "травар".

За тоа праиме муабет...
Знам дека у Куманово е најлоша ситуција... Дај да го документираме случајот, или да пратиме монитори да го набљудуваат, ако уште трае...

Анонимен рече...

Excellent, love it!
» »

Анонимен рече...

Very nice site!
video surveillance in mental institutions http://www.consumerdebtproblem.info free debt consolidation Medical student debt free debt Southwest soccer club britax super cruiser spare car seat covers

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week