„Тешкото“

4/21/2006


Според Библијата, „A woman must not wear men's clothing, nor a man wear women's clothing, for the LORD your God detests anyone who does this.“ (Deuteronomy 22:5)
А зошто тогаш Владиците упорно носат фустани?
За жените, носењето панталони не било само религиски, туку и законски забрането:
„Until 1970 it was not fashionable and sometimes against the law for women to wear pants in offices, classrooms, and restaurants in the U.S.“ (
повеќе)
Е, сега, жените можат насекаде да носат и панталони и мини сукњички и „сукњи-панталони“, а за мажите во некои места е сеуште забрането да се појават во „куси панталони“ или шорцеви (на пр., во Универзитетска библиотека).
Што ќе се случи ако во знак на протест против забраната за носење „куси панталони“ некои студенти влезат во библиотеката облечени во традиционални бели мини сукњички (но без панталони) и го заиграат „Тешкото“?

3 коментари:

Се извинувам за цитатот на Библијата на англиски, ама не пронајдов on-line библија на македонски јазик. Знае некој?

Shepard рече...

да виш со кое негодување се проследува носењето куси панталони коа си у „Џастиниан“.

дискриминација на различно (с)облечените!!!

мислам, не ми било никад јасно, ако може жените да носат сукњи, зош машките да не носат кратки панталони?!

и така.. а да, baggy pants носеле само сељаци и албанци (кажи ги на Ш за доловување на амбиентот) и во нив чоек изглеал ко посран..

Анонимен рече...

best regards, nice info
short term health insurance american samoa acne turbo tax online discount known in hard disk recovery boating bose headphones triport custom body kits for 1g talon better homes and garden ideas uk implantable contact lenses long beach automobile insurance chevrolet dealers san antonio texas freecabs ppc outlook express exe eml zip stationery western style boots computer investor services share ibm travelstar ic25n030atda04 0 hard drives naruto tv opening theme nueces county tax office ford canada perkin elmer accounting

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week