Крстоносците го возвраќаат ударот?

4/10/2006

„Само злобен и празен човек може да изјави дека сега градот личи на гроб.“ - Јанко Илковски, Јади бурек.
Не сум сигурен, ама православната психоанализа на „бурекчијата“ ми заличе како на обид за реплика: „Откако ќе го поминеш Аксиос, градот станува почист, поуреден, поосветлен, попоплочен, пожив. Или, тоа е некој друг град, град со „огнен“ крст над планината која на залез морбидно заличува на огромна гробница, скраја да е!“ -
Жарко Трајаноски.
Да се потсетиме и на некои проблесоци од „иконокластичкиот спор“ за „ѓаволската“ грдосија на Водно:
„...откаде право некому на врв планина да ми го краде хоризонтот со таков еден крајно неадекватен зафат?!!!“ - Искра Гешоска
„Мене лично ми е најинтересна симболиката - имаш burning cross (симбол на една од најпознатите „невладини“ организации од САД) секоја вечер над Скопје. Одлично „добредојде“ за сите припадници на различните раси во „градот на светската солидарност“ -
Ивица Боцевски
„Вистина е дека како православна христијанка не се сложувам дека треба да се ставаат такви крстови и претходно спомнав дека доблеста на православието е токму ненаметливоста и правото на избор. (...) За да ви покажам колку не ми значи ај да се собереме еден ден и да го одштрафиме. Задоволство ќе ми биде.“ - Bi
„...ако нема државна религија, или некоја привилегирана црква, зош би имало ондак крст а не фалус на врвот на водно? ја сакам фалус, верувам во него, му се молам секој ден и слично.“ - Shepard
„Крстот на Водно е една беда на нација која пропаѓа во секој ебен поглед, па си го бара решавањето на проблемите во своите историско-напоиви црковни возвишувања.“ - Калина
За крај на овој јубилеен 100-ти „пост“, наместо арчење думи за дострелите на православно-бурекчиската-психоанализа, еден цитат од „питомиот“ и „мил“ Коља:
„Грубоста, пак, на главните јавни личности, како во политиката така и во културата, дополнително ја зајакнува грдата слика за Македонија како држава на заостанати патријархалци. (...) Но, не се само политичарите оние кои придонесуваат за упорното триумфирање на деспотскиот општествен модел кај нас. (...) Погледнете го суперпопуларниот и често навистина духовит „алтернативен” спортски коментатор Јанко Илковски: тони сексизам, шовинизам, расизам дури, коишто толку благопријатно ги драшкаат ушите на потонатите Македонци. Токму неразбирањето на Јанко Илковски за тоа каков е посакуваниот модел за европски маж („педерчиња”, вели тој за фудбалерите што се држат за раце), најдобро зборува за тој глупав, надминат и, пред сè, во општествена смисла, деструктивен мачоизам што (под православен превез, замислете!) го фура армијата љубители на Јанко национале.“ -
Никола Гелевски (2000)

12 коментари:

Shepard рече...

секула теонаничарот.. и силвија сеинт.

bi рече...

Kога веќе ми вадиш делчиња од коментарите на тој пост за крстот, најсоодветен цитат кој би легнал на темава би бил овој: „Затоа Жаре, кога зборуваш за христијаните (дека тоа го правеле), подобро е да велиш „оние што се декларираат како христијани“, зашто секој може да се претстави како христијанин дури и за да го дискредитира христијанството, правејќи нешта кои се косат со истото. Имаме такви многу примери овде. Еве на пр. Јанко или пак Љубчо, тие се страшно лош пример за тоа што претставува еден христијанин, тие се карикатура, антиреклама, пропаст за христијанството.“

Фала Bi, на дополнувањето.

руководилац саобраќаја рече...

Ставот на тета Перса (од блогот на Калина): Мене, на пример (иако можеби на блогот беше малцински али IRL, во градот, надмоќно мнозински:), твојот став, Би, за крстот ми беше океј: го имаме, да го љуљаме, ебате! (Ко департмент на сеизмолошки?! Мала шала, бре, не ми рипајте одма ко на Антихрист!) Стварно, шо ни останува, да го рашрафиме?! Е, иако ми е мизерен и ко градба и ко симбол, јебига, дај да му шприцаме значења! (коа веќе е роден ќор глуп&зол!)

Анонимен рече...

комуњарчиња уште еден Крст ќе правиме на ваша жалост и на шиптарска жалост. Кај курац бевте за џамиите кај Сарај да се буните дека не биле архитектонски убави или не знам што? А џамијата во Капош 4 под балкон што им е на луѓето? Е тогаш ќутите ко пички некои ај мрш у пизду матер педерчиња забегани куцајте си од дома лигавете се по интернет.

Etna рече...

ja ovoj anonimus bi go brishela:D
na primer
:D

Зошто бе да го бришам, баш убаво си покажуе човекот колку некои „крстофили“ се толерантни кон нашата комунистичка вероисповед, колку се толерантни кон другите верски објекти, кон другите етникуми, кон жените и сексуалните малцинства. Сета таа „христијанска“ љубов блика у десет реда :)

Анонимен рече...

Nema tolerancija za nekoj sto te mrazi a ti mrazis hristijani. Nov Pontij Pilat nema da toleriram. Ajt sea furaj komunjar so tapija. Krstot mu precel moreeee da imav eden kalash...

Shepard рече...

жаре, нели е редно да ја.. као се вика, конститутираме? возобновиме? востановиме? Црквата, Македонска, Комунистичка?

заповеди не се проблем, свето слово има кај мене у архива, а веруем има добри волци и за еден Клет Синод да се формира..

а може и Клетници да прогласуваме.. услов, да јадел пендрак од полиција, и да го имаат опцуено најмалку ради три „грева“ (рецимо, дека поддржуе хомосексуалност, дека ги сака албанците и дека ги брани корисниците на дроги).

тоаш, уствари, сите Клетници ќе бидеме..

па ќе праиме календарчиња.. со разголени женски, но и машки тела :) и се разбира, со фалус.. :))))))

Анонимен рече...

A ti Sheparde gledam mnogu si go pocituval falusot. Pa nema problem be bate stai si doma falus i klanjaj mu se. Ene zemi si go koco od MASSO i na negoviot klanjaj mu se a nas mnozinstvoto normalno ostavi ne. Aj pasi ovci, ama ako baras tuka OVCA nema da najdes.

Анонимен рече...

"На Македонската православна црква и на нејзините верници не им се потребни мегаломански крстови, кои во последно време почнаа да се подигаат на секакви места, смета владика на МПЦ."
„Треба да се престане со подигањето големи крстови, кои никнуваат речиси секаде - на ридовите, патиштата, селата, крстосници... Тоа е најобична декаденција со која треба да се запре - вели владиката, кој сака да остане анонимен.“
(денешен Дневник)

alpson рече...

Mi se cini deka blogot ti stanuva antihristijanski. Se nadevam ne ti bese toa namerata koga pocna. Pauziraj malku...

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week