Е-Владо, Владо!

5/09/2006На 8 мај, со еден ден задоцнување, Агенцијата за информации известува дека претседателот на нашата Е-Влада со телеграма им го честитал 7 мај - Денот на полицијата на сите припадници на МВР. Не испратил нашиот е-премиер СМС, е-mail, не дај боже говорна пошта или видео-порака, туку - најобична телеграма. („Честитки од премиерот Бучковски до припадниците на МВР“)
Еве што информира „Дневник“ во денешниот напис:
Една телеграма чини колку 100 СМС-пораки: „Цената за испраќање телеграма е зголемена на астрономски 649 денари плус 0,15 денари за секој збор во однос на досегашните 20 до 150 денари за илустрирани телеграми.“
Му давам бесплатен совет на премиерот (кога може Фрчко на Бане, можам и јас на Бучко) - под итно да ги отпушти своите трагикомични „фабриканти“ и да го преиспита ваквиот недоличен начин на комуницирање со јавноста.
Почитуван премиеру, не станува ли збор за политичка саботажа користењето на не-електронски комуникации со гласачкото тело во време кога функционирањето на Е-Влада е предизборен политички приоритет? Токму кога Владата сака да ги продаде нашите акции во телекомот?
Почитуван премиеру, зарем не ви е срам да користите толку застарен метод на комуникација, кој е ем толку скап, ем самопотценувачки - испаѓа дека секој ваш искажан збор вреди само 0,15 денари?
Цел ден си го поставувам прашањето: Зошто премиерот во ова време на чуда од технологии испратил телеграма? Засега имам само еден логичен одговор: - Мора телеграфот да бил расипан или телеграфистката да заминала на одмор. (За жал, „Пони експрес“ уште не отвориле тука подружница и Бучко не можел да ги користи прославените поштенски услуги на нашите најголеми сојузници).
Се прашувам сега, кој ќе биде следниот проект на Јани за „дигитално“ описменување на владините службеници: учење морзеова азбука, јавање на пони, или ќе се држиме до проверените партизански вредности, па ќе продолжиме да ги користиме традиционалните комуникациски услуги со магариња, курирчиња и волшебни самарчиња?

5 коментари:

GoodBytes рече...

Јас од доверливи извори во Влада (чистачката од вториот спрат) дознав дека Бучко прво планирал да пушти гулаб писменосец, ама се уплашил кога му текнало за птичјиот грип. Освен тоа, гулабите тој ден биле на штрајк, заради неплатени придонеси и задоцнета плата.

Shepard рече...

леле баш сеа ја играм "Gun" и онака, ми дое привидение, Бучко праќа кочија и ја чува она militia, јавачи со винчестерки и колтови :)

дарк агес, ама изглеа и њилд њилд њест може да се пише :)))))

кибицер рече...

Секретарка во МНР не знае да пушти меил ниту да сними текст на флопи. Е па сега види до кое дереџе е нашата писменост.

виц рече...

Е скапо е!!!
виц:
На некој влав му умрела мајката и праќа телеграма до брат му:
„Мама почина“
Братот одговара:
„Уф“
Ништо против власите, само вицот ептен се совпадна:)

Анонимен рече...

I have been looking for sites like this for a long time. Thank you! Custom ford focus zx3 Women's aerosole shoes http://www.drugs-online-buy-butalbital-without-a-prescription.info/orderbutalbitalrx.html Cooking school in eastern north carolina http://www.state-heating-cooling.info http://www.romance-perfume.info/Order_ultram_fioricet.html http://www.waterbedsheets4.info/soccerchampions.html home loans for people with bad credit Valtrex hsv treatment valtrex.md tamiflu canadian pharmacy Pay visa card bill online bextra celebrex valdecoxib Telecommute call centers Phendimetrazine substitute Angeles farmer group insurance los original isuzu parts Home mortgage refinancing southold32 Nude free women mature Effexor causing a missed period

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week