Империјата ќе го возврати ударот?

5/27/2006

Што порачува генералниот директор на медиумската група ВАЦ, по обидите за уривањето на монополската позиција на неговите весници во текстот Весниците ќе имаат добра иднина:
„Бесплатниот весник ќе ги натера младите да читаат, но нема да биде добра зделка. (...) Никој од нас не сака да го руинира пазарот со помош на бесплатни дневни весници. Доколку некој нападне, ќе се соочи со масовна одбрана, толку масовна, што ничиј проект нема да биде исплатлив. Ќе дадеме отпор сe додека напаѓачот не си замине, а потоа и самите ќе се повлечеме. Во денешно време не гледаме долгорочна корист со доброволно управување или пак одобрување бесплатен весник.“

И блоговите се бесплатни весници. Дали и блогерите ВАЦ ги перципира како закана, како напаѓачи што сакаат да му го „руинираат пазарот“? И против нас ли ќе пружа „отпор“?
Има ли очебиен показател за кризата на печатените весници (кои ем се богатат од читателите, ем од реклами) од воената реторика на Бодо Хомбах?

8 коментари:

Срамен обид да се дискфалификува „Шпиц“ !

Ако им е ќе им се врати...коментирав и ја кај мене не на блог.

Ма ш’о сакаат нека зборат, ја ќе си читам Шпиц (бесплатна реклама за бесплатниот весник). Само не има јазбирам логиката според која однапред го осудуваат на рпопаст - може ли некој до нив да ми ја објасни?
Или, и тие пеат во хор со крикот на капитализмот кој секојдневно мутира (не знам само пермутација од кој степен може да го објасни?)
Нејсе, ако треба нешто да знаат, тоа е дека Шпиц (најверојатно) им е благодарен за рекламата. Нели, она капиталистичкото „Не постои нешто како лоша пропаганда“...

oksimoron рече...

Ја мислам дека џевата се крена поради терминот месец дена пред избори. Да се случеше ова пред 7-8 месеца или после 5-6, ќе беше поинаку. Сеа сите се влезени у кампања, а знаеме каква улога имаат медиумите у сето тоа. Одма се поставија прашањата кој ќе стои зад новиот весник, која ќе биде редакцијата, уредничкиот тим, кој ќе биде главниот спонзор и неговата политичка заднина.
Да се делат летоци, програми и слични тракатанци е веќе видено и се знае у која цел се прави. Ама, да се дели бесплатен дневен весник, досега не е случај во Македонија и нормално е дека има различни реакции. Се што е ново наидува на острилото на јавните манипулации и шпекулации, па после ако преживее - арно. Ако не, секое чудо за три дена.
Ја се надевам дека нема тоа да се случи со „Шпиц“ и дека како весник ќе докаже дека е независен, објективен и дека сал случајно се поклопи терминот на неговото излегување со терминот на предизборието.
Му посакувам успех и многу спонзори заинтересирани за рекламирање, па здравје...ако тргне - ваљда тие спонзори ќе почнат да делат и свои производи во прилог на весникот (паста за заби од алкалоид, при-пеид картичка од мобимак или космофон, попуст у тинекс или спмаркет.....шо повеќеспонзори, тоа повеќе понуди ;) )

Пишуе негде дека е забрането да се основа дневен весник кој ќе се дели без пари пред избори?
Ако не пишуе, тогаш чуму толку некој се осеќа загрозен? Што не му текнало нему прв?
А ова со военава реторика, почнува стварно да ме плаши. Тоа ти е како вирус, лесно знае да премине од весници на терен.
Ко печатениот медиумски простор да е пољана на Вац, па сега некое животно му влегло и му пасе од јонџата.
Преку глава ми е веќе од монополистички менталитети.

GoodBytes рече...

Ајде, ќе видиме, времето ќе покаже дали Героски ќе успее да го донесе на свет и порасне Шпиц.

Нормално е засегнатите да мрчат, но прашање е и дали реално можат да сторат нешто, барем користејќи се со легалните начини.

oksimoron рече...

„...Пишуе негде дека е забрането да се основа дневен весник кој ќе се дели без пари пред избори?
Ако не пишуе, тогаш чуму толку некој се осеќа загрозен? Што не му текнало нему прв?...“

Се е кажано во одговорот на овие три прашања. :)
Не сакам да ме сфатиш погрешно, ја неа ништо против постоењето на бесплатен весник. Добра идеа е.
И се надевам дека ќе се избори за доверба на читателите, сузбивајќи ја скепсата наметната од предизборната еуфорија

Darko156 рече...

Текстов ми наликува на закоравен социјалистички говор. врска нема. Се јави Бодо сега кога цел свет се тресе дека се менува медиумскиот систем, а тука најповредени се весниците како неговите, да кажува гачки дека медиумот не бил порака туку пораката била порака. Смешно

се накурчив ќе продолжам кај мене со подетален текст, уффф колку нема врска колумнава еј

Анонимен рече...

I have been looking for sites like this for a long time. Thank you! » »

Мојот список со блогови

>> <<

Text

Archive

Recent Post

Архива на блогот

Footer Widget 1

Footer Widget 3

Blogger Tricks

Blogger Themes

Catwidget4

Букефалистички парадокси: Филип („љубител на коњи“) стана воин без коњ.

Comments

topads

Loading...

Footer Widget 2

Популарни објави

Популарни објави

Popular Posts this month

Popular Posts this week